Meksyk na talerzu w restauracji SomePlace Else 

Autor tekstu: , Data publikacji:

Warszawska restauracja SomePlace Else oficjalnie rozpoczęła meksykańską fiestę. Do 16 października dostępne jest menu Sabores de Mexico, stworzone przez słynnego meksykańskiego szefa – Eduardo Palazuelosa.

Patronat nad ofertą objęła Ambasada Meksyku.
W menu wykorzystano typowe dla tego regionu produkty – zwłaszcza sosy, do których składniki zostały sprowadzone z Meksyku. Karta obfituje w quesadille, nachosy, przyrządzone na wiele sposobów, ale również kusi oryginalną zupą meksykańską na wywarze jagnięcym
z warzywami, cieciorką i papryką guajillo. Znajdziemy tutaj też tampiquenę, czyli klasyczny meksykański stek z polędwicy wołowej, z ryżem, warzywami, zasmażanym puree z czarnej fasoli i pikantnym sosem pomidorowym z chili. A na deser np. zapiekany krem karmelowy z wanilią i cynamonem lub naleśniki cajetta z sosem z zagęszczonego mleka i orzechami włoskimi.

Uzupełnieniem jest festiwal enchilad, przygotowywanych na tortilli z żółtej oraz niebieskiej kukurydzy i podawanych ze słynnymi sosami, które na bazie produktów sprowadzonych z Meksyku są przygotowywane w restauracji SomePlace Else.

Zrzut ekranu 2015-10-08 o 09.44.36

Więcej informacji na warszawa.someplace-else.pl

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji