Mistrzostwa Europy Scandinavia 650/ Skippi 650 już niebawem w Polsce

Autor tekstu: , Data publikacji:

Już za nieco ponad tydzień, 29 i 30 sierpnia na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędą się międzynarodowe Mistrzostwa Europy w klasie Scandinavia 650/Skippi 650. To pierwsza w historii tak duża impreza w tej klasie w Polsce.

Organizatorami regat są Stocznia Scandinavia Yachts oraz Stowarzyszenie Scandinavia -Skippi. Wśród zgłoszonych załóg znajdują się Niemcy, Szwajcarzy, Czesi, Łotysze i oczywiście liczne grono załóg z Polski, w tym reprezentacje różnych rodzajów polskich sił zbrojnych. Mistrzostwa Europy klasy Scandinavia 650/ Skippi 650 to wydarzenie bez precedensu, wszak to pierwszy przypadek że jacht będący w 100% polską konstrukcją otrzymał prawo organizacji własnych Mistrzostw uznanych przez Europejską Federację Żeglarską- EUROSAF.

ME_logo

Bo jacht Scandinavia 650 to rzeczywiście ciekawa konstrukacja polskiego projektanta Jerzego Pieśniewskiego (do dziś aktywnie pływającego). Projekt powstał w 2002 roku jako jednostka przeznaczona do uprawiania żeglarstwa regatowego i turystyki, założono Stowarzyszenie zrzeszające załogi i sympatyków jachtów tej klasy. Rolą Stowarzyszenia jest także planowanie i organizowanie regat cyklu Grand Prix. Od dwóch lat Stowarzyszenie działa w kooperacji ze Stocznią Scandinavia Yachts, która jest wyłącznym producentem jachtów klasy Scandinavia 650/ Skippi 650.

JB6P2630

– Kiedy dowiedziałem się ,że dostaliśmy możliwość organizacji regat Mistrzostw Europy bardo mnie to ucieszyło, choć muszę się przyznać że do końca nie wierzyłem że to się uda. Wielkie słowa uznania dla Michała Kiersnowskiego i Piotra Kowalczyka ze Stoczni Scandinavia Yachts, którzy bardzo mocno wspierali tą ideą i mobilizowali mnie do działania – mówi Marek Kloska, prezes Stowarzyszenia Scandinavia-Skippi.

Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości Hotelu 500. Na odwiedzających i kibiców czekać będzie wiele atrakcji przygotowanych przez Stocznię Scandinavia Yachts oraz Stowarzyszenie Scandinavia -Skippi, oprócz samych regat planowane jest rozegranie wyścigu smoczych łodzi, miasteczko Volvo, rejsy motorówkami i jachtami żaglowymi a także animacje dla najmłodszych. Wyjątkowość wydarzenia podkreśli imponujący pokaz fajerwerków, planowany na sobotni wieczór.