W lipcu pokoje hotelowe tańsze

Autor tekstu: , Data publikacji:

O ponad 6 procent spadły w lipcu – w porównaniu z czerwcem – średnie ceny hotelowych pokoi. Miesiąc temu wynosiła ona nieco ponad 215 złotych. Tak wynika z danych serwisu Hotele.pl

Spadek średniej ceny był szczególnie widoczny w Warszawie i Łodzi, gdzie ceny spadły odpowiednio o 13,3% oraz 10,7%. Wzrost średniej ceny „pokojonocy” zanotowano jedynie w Gdańsku, gdzie cena wzrosła o 5,7%.

Analizując dane na temat średniej ceny pokojonocy w poszczególnych kategoriach obiektów noclegowych, również zaobserwowano duże spadki w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Największy spadek ceny miał miejsce w przypadku najtańszych hoteli, tj. obiektów o standardzie 2* (spadek ponad 14%) oraz hoteli 1* (spadek o 10,5%).

W lipcu rezerwowano hotele z wyprzedzeniem średnio 5,5 dnia. Najkrótszy okres pomiędzy datą rezerwacji a pobytem w hotelu miał miejsce w przypadku hoteli o standardzie 2*, które były rezerwowane średnio 4,3 dnia wcześniej. Z największym wyprzedzeniem rezerwowano hotele o standardzie 5* – prawie 8 dni wcześniej.

Spośród najbardziej popularnych miast, z z najmniejszym wyprzedzeniem rezerwowano hotele w Poznaniu (5,6 dnia wcześniej), natomiast z największym – w Gdańsku (prawie 13 dni wcześniej).

Kto rezerwował pobyt w hotelu w lipcu, musiał najwięcej zapłacić za nocleg w Gdańsku (289,90 zł) oraz w Warszawie (246,31). W najmniejszym stopniu uszczuplał portfel pobyt w Łodzi, gdzie średnia cena pokojonocy wyniosła 188,64 zł. W przypadku Gdańska, zwraca uwagę znacznie wyższa od średniej, cena pokojonocy w hotelach 5*. Wyniosła ona 704,22 i była o 60% wyższa od średniej ceny obiektów tej kategorii w całym kraju. Również średnie ceny innych kategorii obiektów były wyraźnie wyższe od średniej krajowej. W przypadku hoteli 2* różnica wyniosła 18%, w przypadku obiektów o standardzie 3* średnia cena była wyższa o 39%, a hotele o standardzie 4* były droższe o 58%.