Monitoring flot – czym jest i jakie są jego zalety?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Coraz więcej firm przewozowych decyduje się na instalację „Vehicle CCTV”, czyli systemów monitoringu flot pojazdów. System taki polega na kompleksowym zbieraniu informacji na temat samochodu ciężarowego oraz jego załadunku w trakcie jazdy.

Monitoring flot poprawia wydajność, wpływa na kontakt pracownika z klientem oraz kierownictwem, a także obniża koszty – ma więc wiele zalet, dzięki którym cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Według danych firmy Research and Markets, w 2015 roku rynek usług tego typu osiągnął globalną wartość 8,03 miliarda dolarów, zaś w 2020 wartość ta ma wynieść ponad 22 miliardy. W Polsce usługi te rozwijają się wolniej niż na Zachodzie – tam firmy takie jak Vision Track oferują swoje usługi typu Vehicle CCTV już od kilku lat.

Schemat działania

Systemy tego typu bazują na zespole aparatów takich jak kamery, trackery GPS czy też urządzenia zapisujące dane techniczne. Te z kolei można podzielić na dane dotyczące samego pojazdu (np. wysokość obrotów silnika, prędkość), jak i dotyczące przewożonego załadunku (np. temperatura). Dane tego typu nazywamy telematyką.

Systemy monitoringu flotowego najczęściej przesyłają informacje w czasie rzeczywistym do kierownictwa. Może ono od razu wykorzystać te dane, na przykład udzielając odpowiedzi klientowi, a także poddać je dalszej analizie.

Skutki instalacji systemów monitoringu flot

Przede wszystkim kierownictwo szybko dostaje szczegółowe informacje dotyczące eksploatacji flot. Dzięki temu może przeanalizować styl jazdy kierowcy zarówno pod kątem poprawy bezpieczeństwa, jak i wzrostu efektywności – na przykład biorąc pod uwagę zużycie paliwa. Co istotne, według Intelligent Transportation Society of America, kierowca może zredukować zużycie paliwa nawet o 20%. Rezultaty są więc widoczne praktycznie od razu.

Dane tego typu korzystnie wpływają także na przebieg negocjacji z towarzystwami ubezpieczeniowymi – stanowią bowiem najlepszy sposób udowodnienia bezpiecznego i ostrożnego stylu jazdy. To z kolei sprawia, że spada liczba wypadków, na co wskazuje menedżer firmy przewozowej Andrew Page, w której liczba zdarzeń drogowych z udziałem pracowników spadła o aż 97%!

Nic dziwnego, że sami kierowcy również chcą korzystać z monitoringu flot – Lease Plan wykazało, że w 2015 roku już 50% kierowców chciało instalacji tego typu systemu. Telematyka będzie się więc rozwijać dalej, a systemy monitoringu flotowego wkrótce mogą stać się standardem. Warto wyprzedzić konkurencję i zainteresować się nimi już wcześniej.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji