Ubezpieczenie na miarę

Autor tekstu: , Data publikacji:

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez możliwości ubezpieczania się. Wykupujemy polisy na życie, ubezpieczamy się też na wypadek choroby lub utraty pracy. Polisy chronią również nasze mieszkania oraz samochody.

Jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów ubezpieczeń są ubezpieczenia samochodowe. Korzystają z nich zarówno prywatni posiadacze pojazdów, jak i przedsiębiorcy, dla których samochody są podstawowym narzędziem wykonywanej działalności, jak chociażby firmy transportowe i kurierskie, komisy oraz warsztaty samochodowe. Każda z nich ma swoją specyfikę pracy i odmienne oczekiwania, jeśli chodzi o zakres i warunki ubezpieczenia. W krajach Europy Zachodniej działają towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują specjalistyczne polisy biznesowe, dostosowane do ich profilu działalności. Tego typu pakiety, zwane na Wyspach Brytyjskich traders car insurance, oferuje na przykład firma Insurance Factory. Być może podobne rozwiązania za jakiś czas zostaną wprowadzone również na polskim rynku.

Ubezpieczenia specjalnego przeznaczenia

Pracownicy warsztatów i komisów samochodowych w swojej codziennej pracy mają do czynienia z samochodami należącymi do klientów. Hotele zatrudniają osoby, do których obowiązków należy odbiór aut swoich gości z lotniska, odprowadzenie ich na parking, do myjni czy warsztatu. Również taksówkarze często prowadzą samochody niebędące ich własnością. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy usiąść za kierownicą, możemy poprosić, aby właśnie taksówkarz nas wyręczył. Problem polega jednak na tym, że osoby te nie są właścicielami samochodów i nie chroni ich podczas jazdy obowiązkowe OC, bo jest ono przypisane do samochodu. Tymczasem bardziej przydatne byłoby ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej przypisane do osoby, np. właściciela lub pracownika komisu, warsztatu, hotelu albo do taksówkarza, który z tego samochodu w ramach swoich obowiązków służbowych korzysta. Niestety, polskie prawodawstwo nie przewiduje takiego rozwiązania, choć nad jego wprowadzeniem od dawna się dyskutuje. Miejmy nadzieję, że wkrótce się pojawi i ułatwi życie osobom zajmującym się zawodowo samochodami.

Rynek ubezpieczeń samochodowych nieustannie się rozwija. Pojawiają się ubezpieczenia, których wcześniej nie było. To znak, że ubezpieczyciele podążają za potrzebami klientów.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji