Zanim naciśniesz spust migawki
Co do zasady obsługi aparatu, jest ona dość prosta i intuicyjna. To zasługa projektantów, którzy przemyśleli każdy detal i finalny model, który zanim trafił do produkcji, przeszedł mnóstwo testów. O ile w pełni zautomatyzowanych cyfrówkach wszystko sprowadza się do odsłonięcia obiektywu i naciśnięcia odpowiedniego przycisku, o tyle w lustrzankach tak być nie musi. Oczywiście tego rodzaju aparaty też dysponują trybem AUTO, który niekoniecznie jest złem wcielonym, jednak dla uzyskania lepszych efektów lepiej byłoby go unikać, kiedy tylko to możliwe. Zupełnie początkujący fotograf powinien zajrzeć do instrukcji obsługi, w której można znaleźć szereg pożytecznych wskazówek. Tym sposobem dowie się, który przycisk, za co odpowiada i jak najszybciej zmienić żądany parametr. Taka wiedza w przyszłości okaże się bardzo cenna. Bardzo często na uchwycenie danego kadru mamy dosłownie chwilę i każda zaoszczędzona sekunda jest wtedy na wagę złota. Początki bywają trudne, ale nikt nie rodzi się mistrzem w danej dziedzinie. Fotografowanie jest zajęciem, które potrafi wciągnąć. Dostrzegając szybko poczynione postępy, chcemy przejść na kolejny poziom wtajemniczenia. Sam zakup kolejnego obiektywu nie znaczy jeszcze, że będziemy w stanie wykorzystać go najlepiej, jak tylko się da. Bez sięgnięcia do fachowych porad możemy tkwić w błędnym kole, z którego samodzielnie ciężko jest wybrnąć.
Pod osłoną nocy
Adepci fotografowania doskonale zdają sobie sprawę, jak istotną rolę w ich pasji odgrywa światło. W życiu codziennym, zwłaszcza z dala od domu warunki oświetleniowe bywają dalekie od ideału. Tym bardziej powinno to zmotywować do działania kogoś, kto chce wspiąć się na wyżyny. O ile za dnia na ogół fotografowanie jest dosyć proste, o tyle nocą może sprawić wielu osobom problemy. Dziś mimo wszystko jest z tym trochę łatwiej, ponieważ możliwości wielu aparatów mogą nas zadziwić. Szeroki zakres ISO sprawia, że można przesuwać się o krok dalej. Jednak nie ma róży bez kolców. Zawsze może to przełożyć się na większe szumy, co w konsekwencji sprawia, że zdjęcie prezentuje się dużo gorzej. Chcąc pogodzić wiele parametrów ze sobą jednocześnie, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę. Najlepiej zaczerpnąć ją z przystępnego poradnika, z którym można zapoznać się tutaj: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografowanie-noca. Z jego pomocą znacznie łatwiej jest zrozumieć, na czym polega istota fotografowania w nocy. Okazuje się bowiem, że nawet jeśli zapomnimy zabrać ze sobą statywu, to nie wszystko stracone, a drobne zmiany w ustawieniach przesłony, czy czasu naświetlania sprawią, że efekt naszej pracy będzie wyraźnie lepszy. W ten sposób dostrzeżemy nieznane dotąd piękno wybranych scenerii o zmroku, które wydają się równie ciekawe, a czasem nawet ciekawsze niż o świcie.
Im większą wiedzę o fotografowaniu posiądziemy, tym stanie się ono dla nas jeszcze bardziej fascynujące. Przemyślane kadry i kompozycje rzadko kiedy są dziełem przypadku, a nawet najlepszy aparat nie ustawi się sam. Dlatego nie zaszkodzić nieco się podszkolić, by potem móc dla własnej satysfakcji wykonywać niezapomniane ujęcia nocne i nie tylko takie.