Wypełnionym do ostatniego miejsca samolotem do Seulu poleciało ponad 250 pasażerów. To pierwsze takie transkontynentalne i bezpośrednie połączenie obsługiwane przez Port Lotniczy Wrocław. Realizowany co piątek przez Polskie Linie Lotnicze LOT rejs, to absolutna nowość w zimowej ofercie lotniska. Samoloty krajowego przewoźnika będą lądować w porcie Incheon, jednym z największych hubów w Azji, obsługującym średnio ponad 1000 połączeń w ciągu doby.
Według danych z 2022 roku, na Dolnym Śląsku żyje około 5 tysięcy Koreańczyków, z czego większość w okolicach Wrocławia. Ich liczba systematycznie rośnie, podobnie jak liczba koreańskich inwestycji w regionie. Nowy lot to naturalny krok w obliczu potrzeb mieszkańców i inwestorów, a także kolejny dowód dynamicznego rozwoju portu.
– Bezpośrednie połączenie z Seulem jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Lot do Korei Południowej wpisuje się w naszą strategię systematycznej rozbudowy siatki połączeń, a bogata oferta lotniska i jego silna pozycja sprzyja rozwojowi gospodarczemu całego regionu. Skuteczność działań i współpracy akcjonariuszy potwierdza rekordowy sezon letni. Rozbudowa oferty o takie połączenia jak Seul, a także inwestycje w infrastrukturę to gwarancja, że ruch na wrocławskim lotnisku będzie dalej dynamicznie wzrastał – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.
Korea Południowa w ostatnich latach stała się największym zagranicznym inwestorem w Polsce. Według danych Koreańskiego Stowarzyszenia Handlu Międzynarodowego, w ubiegłym roku wartość polsko-koreańskich obrotów handlowych wyniosła 9 mld dolarów. W ciągu dwóch ostatnich dekad eksport polskich produktów do Korei i import koreańskich wyrobów do Polski wzrósł ponad dwudziestokrotnie. Blisko połowa koreańskich firm ma swoje polskie oddziały we Wrocławiu i Województwie Dolnośląskim.
– Dolny Śląsk to wyjątkowe miejsce na gospodarczej mapie Polski. Jako samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat realizujemy bardzo ambitną, dynamiczną i otwartą strategię rozwoju. Duże znaczenie ma dla nas owocna współpraca z Koreą Południową. Bezpośrednie połączenie do Seulu jest również zachętą do zapowiadanych już kolejnych inwestycji oraz dla nowych inwestorów. To właśnie Dolny Śląsk uważany jest przez nich za wyjątkowo atrakcyjny region z uwagi na dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej, a także rozbudowanej infrastruktury transportowej i logistycznej. Nowo uruchomione połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu pokazuje, że Port Lotniczy we Wrocławiu znakomicie rozwija swoją ofertę, a bezpośredni lot do Seulu będzie również ułatwieniem w komunikacji dla dolnośląskich przedsiębiorców – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Inni samorządowcy z Dolnego Śląska także są zadowoleni.
– Samorząd Województwa Dolnośląskiego długo zabiegał o możliwość otwarcia tego połączenia. Jesteśmy bardzo dumni, że ten duży projekt się udał i został tak dobrze przyjęty. Na Dolnym Śląsku mieszka około 5 tysięcy obywateli Republiki Korei. Większość żyje na terenie Wrocławia i Bielan Wrocławskich. Bezpośredni lot ze stolicy Województwa Dolnośląskiego do Seulu to dla nich szansa na odwiedzenie rodzin, nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Ten lot to także szansa dla rozwoju turystyki i możliwość dla Koreańczyków zorganizowania podróży do naszego regionu – dodawał Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
– Cieszę się, że mogliśmy przy tak ważnym spotkaniu wykonać pierwszy krok na drodze do długiej i owocnej dla obu stron współpracy pomiędzy Prowincją Gyeonggi oraz Dolnym Śląskiem. Życzyłbym sobie aby intensyfikacja relacji polsko-koreańskich, a szczególnie dolnośląsko-koreańskich przyczyniła się do wzajemnego bliższego poznania naszych kultur i piękna naszych ojczyzn – mówił Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego podczas Dnia Narodowego.
Związek pomiędzy Wrocławiem a Koreą Południową widać także w przestrzeni społecznej. Na Dolnym Śląsku prężnie rozwijają się organizacje promujące koreańską kulturę jak Stowarzyszenie Koreańskie we Wrocławiu i Koreańskie Centrum Kultury i Edukacji we Wrocławiu organizujące kursy języka koreańskiego. W ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego można znaleźć koreanistykę, która podczas tegorocznej rekrutacji pobiła rekordy popularności. Na jedno miejsce zgłosiło się 26 chętnych.
– Wrocław jest ważnym ośrodkiem gospodarczym i akademickim, co ma przełożenie na bliską współpracę polsko-koreańską – ponad połowa z blisko sześciuset koreańskich przedsiębiorstw ma swoje siedziby właśnie na Dolnym Śląsku. Powstają tu nie tylko fabryki, ale również oddziały R&D największych firm. Bezpośrednie połączenie na trasie Wrocław – Seul to kolejny krok w ramach rozwijających się relacji handlowych. Cieszę się, że możemy zaproponować bezpośrednie rejsy ze stolicy Dolnego Śląska do Seulu. Jestem przekonany że to połączenie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych pasażerów – mówi Michał Fijoł, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.
Bezpośrednie połączenie do Seulu co piątek będzie realizowane za pomocą jednego z najnowocześniejszych samolotów pasażerskich na świecie. Boeing 787-8 Dreamliner to maszyna perfekcyjnie przystosowana do rejsu, który trwa ponad 11 godzin. Konstrukcja skutecznie ogranicza efekty choroby wysokościowej. Większa o 8% ilość tlenu wraz wyższą wilgotnością i lepszą filtracją powietrza zmniejszają uczucie zmęczenia i podnoszą komfort podróży. Pasażerowie mogą wybrać bilety w klasach Business, Premium i Economy.