Płock odzyska historyczny obiekt

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze miasta Płocka odbudują historyczny Dworzec Wodny na Wiśle, który na przełomie 19. i 20. stulecia pełnił funkcję przystani na Wiśle. Decyzja o odbudowie obiektu została podjęta w oparciu o zgłoszenie projektu do budżetu miasta przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka w ramach budżetu partycypacyjnego.

Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka odbudowany Dworzec Wodny zostanie zacumowany przy bulwarach wiślanych w tym mieście. Nowy dworzec poza funkcją historyczną przypominającą mieszkańcom Płocka o jego dawnym przeznaczeniu będzie pełnił również funkcję użytkową. W przystani ma się, bowiem mieścić hotel i sala konferencyjna. Zgodnie z założeniami przyjętymi w projekcie budowa nowej przystani ma się zakończyć do 2020r., a przewidywany koszt inwestycji to 6 mln zł – informuje portal rp.pl.

– Zgodnie z wykonanym projektem dworzec wodny będzie miał długość 32 metrów, 9,9 metra szerokości i 11,6 metra wysokości. Składał się będzie ze stalowej części pływającej oraz nadbudowy z drewnianym pokładem. W dolnej części przystani znajdzie się hotel z 7 pokojami dla 14 osób oraz sala konferencyjna na 45 osób. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektonicznym obiekt będzie przystosowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych – powiedział Hubert Woźniak z Urzędu Miasta Płock.

Obecnie władze miasta Płocka w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Płocka zastanawiają się skąd pozyskać resztę środków na odbudowę historycznego obiektu. Miejska kasa może, bowiem przeznaczyć na ten cel zaledwie 1,1mln zł.

-W budżecie obywatelskim na odtworzenie Dworca Wodnego zarezerwowana jest obecnie kwota ok. 1,1 mln złotych. Projekt z kosztorysem pokazał, że na realizację przedsięwzięcia potrzeba w sumie 6 mln złotych. Będziemy szukać dodatkowych funduszy wspólnie z autorami pomysłu rekonstrukcji z Towarzystwa Przyjaciół Płocka. Nie poddajemy się, obiekt powstanie. Wykonana dokumentacja projektowa ważna jest przez 5 lat. Oznacza to, że na rozpoczęcie inwestycji mamy czas do końca 2020 r. – tłumaczy Woźniak.

Historyczny Dworzec Wodny „Płock” został wybudowany pod koniec XIX wieku i pierwotnie pełnił funkcję przystani dla statków parowych pływających na trasie Warszawa-Gdańsk-Warszawa. Funkcję tą pełnił do końca II wojny światowej. W 2012r. w wyniku podpalenia przystań doszczętnie spłonęła.