Po czym poznasz dobrą agencję pracy? Na te 5 cech zwróć szczególną uwagę

Autor tekstu: , Data publikacji:

Profesjonalne biuro pracy tymczasowej może nam pomóc w szybkim uzyskaniu dostępu do wykwalifikowanej kadry. Skorzystanie z usług profesjonalistów to także ciekawa opcja dla osób, które szukają m.in. ofert leasingu pracowniczego. Co wyróżnia najlepsze agencje pracy? Sprawdźmy!

Agencje pośrednictwa pracy w Polsce: co musisz wiedzieć?

Warto rozpocząć od tego, że ich funkcjonowanie jest w naszym kraju w pełni legalne. Jednym z głównych aktów prawnych, który to definiuje, jest ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych z 9 lipca 2003 roku (z późniejszymi zmianami). W mocy jest też dyrektywa Parlamentu Europejskiego w sprawie pracy tymczasowej.

To właśnie dzięki takiemu umocowaniu prawnemu, agencje pracy jak Kono.jobs, mogą działać na naszym rodzimym rynku. Firmy działające w tym obszarze podlegają dynamicznym zmianom. Sporo zamieszania wprowadziła m.in. pandemia COVID-19 oraz ewolucja modelu zatrudnienia. Czy koronawirus mocno zmienił zasady działania biur pośrednictwa pracy?

-Po pierwszej fali zachorowań, podwoiliśmy nasze działania, zdywersyfikowaliśmy liczbę klientów i otworzyliśmy nowy oddział. Rozszerzamy też branże, z którymi współpracujemy, na przykład o sektor spożywczy — mówi Łukasz Końpa, CEO agencji pracy Kono.jobs.

Decydując się na współpracę z podmiotem, który działa w tym obszarze rynku, warto wybrać firmę, która funkcjonuje od wielu lat. Znacznie zwiększa to szanse na szybkie znalezienie odpowiednich pracowników, którzy świetnie wpasują się w profil naszego przedsiębiorstwa.

Te cechy powinny spełniać najlepsze tymczasowe agencje pracy!

#1: Kompleksowa oferta

Warto docenić te agencje pośrednictwa pracy w Polsce, które przeprowadzą nas przez każdy etap pozyskiwania pracowników, a także zdejmą z nas zdecydowaną większość zadań z tym związanych. Najlepsze agencje rozpoczynają od analizy potrzeb naszej firmy, a dopiero później rekrutują. Znacznie zwiększa to szanse na to, że pracownik spełni pokładane w nim oczekiwania.

#2: Elastyczność w kwestii zatrudnienia

Czasy, kiedy na rynku niepodzielnie rządziła umowa o pracę, powoli się kończą. Przedsiębiorcy już dawno temu zrozumieli, że to dość kosztowny sposób na zwiększanie zasobów ludzkich w firmie. Rośnie zainteresowanie leasingiem pracowniczym czy outsourcingiem. Profesjonalne agencje pracy, które idą z duchem czasu, powinny oferować co najmniej te dwa modele pozyskiwania załogi.

#3: Upewnij się, że biuro pracy tymczasowej wesprze Cię w całym procesie

Szacuje się, że w Polsce brakuje co najmniej pół miliona wykwalifikowanych pracowników z różnych obszarów rynku. To sytuacja, kiedy już pracująca w naszej firmie załoga na pewno nie może narzekać na brak zadań. Dobrze byłoby, więc gdyby agencja pośrednictwa pracy zdjęła z nas większość obowiązków związanych z naborem. Można tu wskazać m.in. na:

  • szkolenie wstępne,
  • badania i kwestie związane z BHP,
  • dodatkowe świadczenia pracownicze.

#4: Sprawdź, czy firma prowadzi rekrutacje wyższego szczebla

Profesjonalne agencje to takie, które dostarczą nam jednocześnie kadry na stanowiska wykonawcze oraz kadry kierowniczej. Ta druga grupa zwykle pozyskiwana jest z wykorzystaniem metody Executive Search, co znacznie zwiększa szansę na znalezienie wartościowych osób, która mają duże doświadczenie na danym stanowisku.

#5: Pamiętaj o wsparciu prawnym!

Polski system podatkowy uchodzi za jeden z najbardziej skomplikowanych w Europie. Dobrze byłoby, gdyby agencja pracy, z której usług korzystamy, wsparła nas też od strony legislacyjnej. To szczególnie ważne w przypadku pracowników outsourcingowych i opłacania za nich składek na ubezpieczenie społeczne.