Podróż służbowa. Dojazd, atrakcje i noclegi we Wrocławiu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wrocław stopniowo wyrasta na czołowe miasto, nie licząc Warszawy, na biznesowej mapie Polski. To czwarte co do wielkości polskie miasto jest siedzibą dziesiątek firm o charakterze globalnym. Nic dziwnego, że coraz częściej jest celem podróży służbowych.

Podróż służbowa do Wrocławia – dojazd

Jesteś przedsiębiorcą i jedziesz negocjować ważny kontrakt, nawiązać kontakty biznesowe, skorzystać ze szkolenia albo przyjeżdżasz na organizowaną we Wrocławiu konferencję? A może jesteś menadżerem, wysłanym, aby skontrolować i ocenić stopień wykonania kontraktu, lub „dopiąć” szczegóły tego właśnie podpisanego? Albo pracownikiem, mającym do wykonania jakieś zadanie, w ramach usług świadczonych dla jednego z wrocławskich podmiotów? Niezależnie od celu, jaki cię sprowadza do stolicy Dolnego Śląska masz do wyboru szeroki wachlarz środków transportu, którymi wygodnie tu dotrzesz. Miasto to jest świetnie skomunikowane z resztą Polski. Znajdziemy m.in. połączenia lotnicze z Warszawą czy Gdańskiem, umożliwiające dotarcie do Wrocławia nawet w mniej niż godzinę (oczywiście plus czas na nadanie bagażu i odprawę). Do Wrocławia prowadzą także dobrej jakości drogi ekspresowe – S8 (z Warszawy i Łodzi), S5 (z Poznania), oraz autostrada A4 – łącząca ze Śląskiem, Krakowem, Rzeszowem, a także z Niemcami. Jeszcze jedną, godną polecenia opcją jest szybki pociąg Pendolino, którym można dotrzeć ekspresowo z Warszawy, Łodzi, Gdańska, czy Szczecina.

Każdy z wybranych środków transportu ma swoje zalety, na przykład wybierając własny samochód, można liczyć na swobodę w poruszaniu się po mieście. Jednak i tutaj Wrocław oferuje kilka dobrych alternatyw, niekoniecznie zmuszających do wykorzystania swojego pojazdu. Począwszy od dobrze rozwiniętej sieci wypożyczalni rowerów (Wrocławski Rower Miejski), poprzez bardzo sprawny i zorganizowany transport publiczny (obejmujący autobusy, tramwaje, pociąg miejski). Do wykorzystania jest także szeroko rozwinięta sieć taksówek, różnych korporacji, jak i przewozów prywatnych, realizowanych, chociażby za pośrednictwem Ubera.

Na jaki nocleg się zdecydować?

Niezależnie jaki środek lokomocji wybierzesz, jeszcze ważniejszy będzie wybór noclegu. Co prawda na skutek intensywnego rozwoju miasta, znalezienie niedrogich i wygodnych noclegów we Wrocławiu może być wyzwaniem, można jednak znaleźć noclegi na każdy budżet – zarówno menadżera, prezesa, inżyniera jak i robotnika. W mieście szeroko rozwinął się rynek wynajmu krótkoterminowego dla biznesu – łatwo można wynająć cały dom, czy mieszkanie, z fakturą VAT i pełnym zapleczem sanitarnym, niezbędnym do wygodnego wypoczynku – zarówno w pojedynkę, jak i całym zespołem. Często jeszcze wygodniejszą opcją okazują się oferty hoteli, które nie tylko zapewniają wygodny nocleg, często o bardzo wysokim standardzie, ale również śniadanie, kolację, SPA, w którym można się zrelaksować po pracowitym dniu, baseny, siłownie, a nawet hotelowy bar. W przypadku noclegów biznesowych warto pamiętać o dostępności przyborów takich jak żelazko i deska do prasowania, aby podczas pobytu móc prezentować się nienagannie.

Przy wyborze noclegu, warto zwrócić uwagę na lokalizację obiektu. Często te najbardziej atrakcyjne cenowo, okazują się położone całkiem daleko od centrum, co może być sporym problemem, jeśli nie dysponujesz swoim środkiem lokalizacji. Dla osób, które decydują się na przyjazd własnym samochodem, dodatkowym atutem jest dostępny dla gości hotelowych parking strzeżony. Pozostali powinni zwrócić uwagę na odległość od przystanków, stacji wypożyczalni rowerów, lub postoju taksówek. Niezależnie od wybranego transportu warto pamiętać, że stolica Dolnego Śląska rano potrafi być bardzo zakorkowana, dlatego, jeśli planujesz jakieś spotkania biznesowe, lub rozpoczęcie pracy rano, a zależy Ci na punktualności, to warto głównie zwrócić uwagę na lokalizację noclegu względem miejsca docelowego.

Czas wolny we Wrocławiu

Jednak nie samym biznesem żyje Wrocław – to ciekawe miasto ma wiele do zaoferowania również w czasie wolnym. Zdecydowanie warto odwiedzić Rynek we Wrocławiu – jeden z największych starych rynków w Europie. Bogactwo architektoniczne oraz wyraźnie zauważalny wpływ bogatej historii powodują, że jest chętnie odwiedzany przez turystów – to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna miasta. Jeśli zaliczasz się do osób lubujących się w zabytkach i perłach architektonicznych, nie możesz również pominąć Starego Ratusza – unikatowego na skalę europejską przedstawiciela świeckiej architektury gotyckiej. Interesująca niemal dla każdego będzie Dzielnica Czterech Wyznań – w niewielkiej odległości znajdują się tam cerkiew prawosławna, kościół rzymskokatolicki, żydowska synagoga i kościół ewangelicko-augsburski, połączone między sobą specjalnie wybudowaną ścieżką. Odbywa się tam bardzo wiele wydarzeń kulturalnych, społecznych, edukacyjnych, a okolica przepełniona jest pubami, restauracjami i kawiarniami, gdzie naprawdę miło spędzisz wolny czas – miejsce to może okazać się również idealne na spotkania biznesowe.