Jak pożyczkobiorcy skorzystali na ustawie antylichwiarskiej?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Data 11 marca 2016 odbiła się głośnym echem na rynku pozabankowym. To właśnie tego dnia weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy antylichwiarskiej, która spowodowała spore przetasowania w sektorze pożyczek. Na wprowadzonych zmianach pożyczkobiorcy korzystają do dziś.

O konieczności wprowadzenia regulacji na rynku pozabankowym mówiło się od dłuższego czasu. Przykładowo pożyczkodawcy działający w tym segmencie sami decydowali o kosztach pożyczek, naliczali klientom wysokie opłaty za przedłużenie terminu spłaty zobowiązania czy też obciążali ich horrendalnymi kosztami monitów. Innymi słowy, każda firma pożyczkowa rządziła się własnymi prawami, dlatego w trosce o dobro klienta nowelizacja dotychczasowej tzw. ustawy antylichwiarskiej wydawała się bezdyskusyjna.

Prace nad nowym wyglądem dokumentu ustawy trwały kilka lat. Ostatecznie udało się jednak wypracować założenia, które od 11 marca 2016 obowiązują wszystkich pożyczkodawców. Nowe przepisy nie określają już wyłącznie limitu odsetek, ale wprowadzają także ograniczenia w kwestii pozostałych opłat dotyczących danej pożyczki.

Koszty pożyczek na nowo

Nowelizacja ustawy antylichwiarskiej ograniczyła koszty zobowiązań do 25% pożyczonej kwoty i 30% tej sumy w skali roku. Co więcej, łączne opłaty za pożyczkę nie mogą przekroczyć 100% jej wartości.

Nowe regulacje dotyczą także opcji przedłużenia spłaty. Jeśli z usługi tej skorzystamy w ciągu 120 dni od momentu wypłaty pożyczki, naliczone w związku z przedłużeniem koszty również muszą zmieścić się w ustawowym limicie. Dzięki tym założeniom pożyczkodawcy nie mogą już rolować długu klienta w nieskończoność i czerpać dodatkowych korzyści finansowych tego tytułu. Efektem tego przepisu wiele firm pozabankowych wycofało się z usługi przedłużenia spłaty, gdyż stało się to dla nich po prostu nieopłacalne. Pożyczkodawcy, którzy jednak nadal pozwalają na prolongowanie pożyczki, naliczają za tę usługę opłaty rzędu kilku złotych – tak aby nie przekroczyć obowiązującego limitu kosztów.

Nowa ustawa antylichwiarska określa także szczegółowe zasady naliczania odsetek za pożyczkę. Oprocentowanie takiego zobowiązania nadal nie może być wyższe niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego NBP (aktualnie 10%). W przypadku nieterminowej spłaty pożyczki pożyczkodawca może natomiast naliczyć maksymalne odsetki za opóźnienie (aktualnie 14%). Praktycznie wszystkie firmy pozabankowe wycofały się z także wysyłania płatnych monitów. Oczywiście, klienci nadal otrzymują wezwania do zapłaty, jednak nie są one już źródłem dodatkowego zysku dla pożyczkodawcy. Ewentualne koszty takich powiadomień również musiałyby się wliczać do ustawowego limitu, co z kolei wiązałoby się z koniecznością obniżenia ceny pożyczki – a na to firmy pozabankowe raczej nie mogą sobie już pozwolić.

Więcej wymagań dla pożyczkodawców

Oprócz kosztów dotyczących zobowiązania zaciąganego przez klienta, przepisy ustawy antylichwiarskiej szczegółowo określają wymagania wobec pożyczkodawców. W świetle nowych założeń każda firma udzielająca pożyczki musi posiadać min. 200 000 zł kapitału, a środki te nie mogą pochodzić z kredytów, pożyczek itp. Co więcej instytucja pożyczkowa musi działać wyłącznie jako spółka akcyjna bądź spółka z.o.o, a w zarządzie, radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej mogą zasiadać wyłącznie osoby, które nie zostały skazane np. za przestępstwa skarbowe. Dodatkowo, każda firma, która chce prowadzić działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek musi złożyć stosowne oświadczenie. Niedopełnienie powyższych warunków grozi grzywną w wysokości 500 000 zł oraz karą pozbawienia wolności.

Klienci pod ochroną

Wszystkie powyższe regulacje doprowadziły do sporych zmian na rynku pozabankowym. Część firm zakończyła swoją działalność, a reszta musiała zmienić ofertę zgodnie z nowymi wytycznymi. Aktualnie, rynek pożyczek powoli się stabilizuje. Klienci natomiast mogą w końcu pożyczać pieniądze bez obaw o horrendalne koszty czy ukryte opłaty. Znając przedstawione wyżej limity, pożyczkobiorcy są w stanie dokładnie oszacować koszty potrzebnej im pożyczki i odróżnić rzetelnego pożyczkodawcę od tego, który nie ma uczciwych zamiarów.

Można więc powiedzieć, że dzięki ustawie zwiększyło się bezpieczeństwo korzystania z usług firm pozabankowych, co jednocześnie przekłada się na wzrost zaufania do tego typu instytucji. Jeżeli więc chcesz pożyczyć pieniądze szybko i bez obaw, porównaj pożyczki online z Łowcą Chwilówek i wybierz ofertę dopasowaną do twoich potrzeb.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji