Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze przez internet

Autor tekstu: , Data publikacji:

Większość z nas stara się omijać z daleka stacjonarne placówki. Zarówno te bankowe, jak i pocztowe. Wysłanie przelewu czy opłacenie rachunku możemy przeprowadzić w znacznie wygodniejszy sposób. Siedząc wygodnie w mieszkaniu, używając to tego celu smartfona czy notebooka. Niemal w identyczny sposób możemy dziś otrzymać internetowy kredyt czy pożyczkę.

Coraz bardziej przyzwyczajamy się do internetowych udogodnień. Większość z nas nie tylko opłaca w ten sposób rachunki, ale realizuje również większość zakupów czy rezerwując wczasy w Polsce lub za granicą. Jednocześnie rośnie również procent udzielonych kredytów internetowych czy pożyczek, które oferują instytucje finansowe. Wystarczy, że posiadamy przy sobie dowód osobisty, aktywny rachunek bankowy i stałe źródło dochodu. W takiej sytuacji, bez większych przeszkód możemy ubiegać się o uzyskanie pożyczki przez internet.

Na co zwrócić uwagę szukając internetowej pożyczki?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani pożyczeniem dodatkowej gotówki, w pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć odpowiednie źródło, które nam to umożliwi. Może to być bank, może to być również firma pożyczkowa.

W obu przypadkach warto przeprowadzić weryfikację konkretnej oferty. Szczególnie tyczy się to firm pożyczkowych, które wcześniej nie zawsze były uczciwe w stosunku do klienta. Na szczęście ostatnie lata przyniosły pod tym katem sporo zmian i dziś pożyczanie pieniędzy za pośrednictwem firm pożyczkowych na ogół nie wiąże się już z dodatkowym ryzykiem. Nadal warto jednak zwracać uwagę na kilka znaczących kwestii jak choćby wysokość oprocentowania pożyczki oraz wysokość prowizji. Powinniśmy również sprawdzić, czy firma wymaga od nas wpłacenia opłaty przygotowawczej przed udzieleniem pożyczki, co obecnie bardzo rzadko jest już praktykowane.

Jeżeli nie chcemy samodzielnie szukać sprawdzonych i rzetelnych źródeł pożyczania pieniędzy, możemy skorzystać z internetowych porównywarek pożyczkowych jak np. GoPożyczka.pl , które gromadzą na swoich stronach wyłącznie uczciwe propozycje internetowych pożyczek.

Co będzie potrzebne do otrzymania pożyczki online?

Jak wspomnieliśmy już na wstępie, w większości wypadków, aby otrzymać pożyczkę całkowicie zdalnie i bez wychodzenia z domu, wystarczy posiadać stały miesięczny dochód, dowód osobisty oraz konto bankowe. To w zupełności wystarczy nam, aby cieszyć się dodatkową gotówkę uzyskaną całkowicie przez internet.

Oczywiście ostateczna decyzja o udzielaniu kredytu, uzależniona jest bezpośrednio od instytucji, w której złożymy wniosek o pożyczkę. Na pozytywną decyzję o jej udzieleniu, duży wpływ ma ocena zdolności oraz historii kredytowej klienta. Co to dokładnie oznacza?

Niemal każdy bank i każda firma pożyczkowa będzie chciała zweryfikować czy posiadamy odpowiedni dochód, który umożliwia nam spłatę raty miesięcznej pożyczki. W tym przypadku konieczne może okazać się przesłanie zaświadczenia o uzyskiwanych o dochodach, choć coraz częściej wystarczy do tego celu sam wyciąg z rachunku bankowego. Dzięki temu klient oszczędza sporo cennego czasu, ponieważ taki dokument może pobrać samodzielnie, logując się na własne kokoto bankowe.

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczki na raty online czy pożyczki krótkoterminowe, bardzo rzadko wymagają dodatkowych zaświadczeń w celu weryfikacji zdolności kredytowej. Najczęściej wystarczy do tego celu dowód osobisty. Tylko w nielicznych przypadkach stosowane są dodatkowe aplikacje umożliwiające weryfikację dochodów klienta (Kontomatik lub Instantor) lub dostarczenie wyciągu z rachunku bankowego.

Weryfikacja klienta w zewnętrznych bazach

Każdy bank i każda firma udzielająca pożyczki online przeprowadza weryfikację klienta za pośrednictwem zewnętrznych baz. Najczęściej taka weryfikacja odbywa się za pośrednictwem bazy BIK, czyli Biura Informacji Kredytowej. Tutaj sprawdzane jest, czy klient, który zamierza pożyczyć pieniądze przez internet, nie posiadał lub nie posiada znaczących opóźnień w spłacie innych kredytów bankowych. W rejestrach dłużników takich jak KRD ERIF czy BIG Infomonitor weryfikowane są natomaist inne opóźnienia w płatnościach – głównie pod kątem rachunków, faktur oraz innych zaległości finansowych.