Samochód dostawczy do firmy: zakup czy wynajem?

, Data publikacji:

Wiele firm nie jest w stanie świadczyć swoich usług bez odpowiednio dobranej i dobrze wyposażonej floty. W wielu przypadkach jej niezbędną częścią są auta ciężarowe i dostawcze, jak również osobowe, przystosowane do przewozu większej liczby pasażerów. Niezależnie od tego, czy planujesz otwarcie firmy transportowej, obsługującej przeprowadzki, dostarczającej przesyłki kurierskie, czy świadczącej różnego rodzaju usługi, prędzej czy później spotka cię konieczność posiadania w swojej firmowej flocie auta dostawczego. I tu pojawia się pytanie: kupić czy wynająć?

Co bardziej się opłaca: kupić czy wynająć auto?

Zastawiając się nad tym, czy korzystniejszy w naszym przypadku będzie zakup auta, czy jego długoterminowy wynajem, warto uwzględnić przede wszystkim skalę wykorzystania samochodu w naszej firmie. Należy wziąć pod uwagę to, czy auto dostawcze będzie wykorzystywane regularnie, czy sporadycznie. Nie bez znaczeniarównież względy finansowe i budżetowe – poszczególne formy finansowania inaczej rozkładają nasze wydatki w firmie, a z punktu widzenia księgowości, koszty związane z zakupem, wynajmem i eksploatacją również będą miały dość istotny wpływ na nasze firmowe finanse.

Kupno auta dostawczego do firmy

Istotną zaletą zakupu auta dostawczego do firmy z pewnością jest fakt, że samochód będzie stanowił naszą własność. To z kolei daje nam dużą niezależność w jego eksploatacji, a kiedy zajdzie taka potrzeba – możemy zdecydować się na jego sprzedaż. Warto jednak pamiętać o tym, że jako właściciel auta, będziemy sami musieli uporać się z kosztami i przestojami generowanymi przez ewentualne naprawy i usterki. To na naszej głowie będzie spoczywać kwestia ubezpieczenia pojazdu, a także wykonywanie przeglądów, zmiana opon oraz wiele innych czynności, związanych z bieżącą eksploatacją auta. Kupując dostawczaka do firmy, jesteśmy zmuszeni wydać jednorazowo dużą ilość gotówki – może być to spora przeszkoda zwłaszcza w przypadku firm, które powstały niedawno lub tych rozwijających się – brak środków na zakup auta często wręcz uniemożliwia otwarcie działalności. A trzeb pamiętać, że koszt zakupu samochodu to niejedyny wydatek. Wspomniane wcześniej przeglądy, ubezpieczenia czy prace serwisowe również kosztują – i są to koszty, które możemy przewidzieć w dość ograniczonym stopniu.

Wynajem aut dostawczych – Szczecin

Właśnie dlatego, warto rozważyć nad długoterminowy wynajem aut dostawczych dla swojej firmy. Z punktu widzenia finansowego, jest to bardzo korzystna alternatywa: przede wszystkim, wypożyczenie auta to stała, miesięczna rata. Z góry znamy jej wysokość i możemy z dużym wyprzedzeniem zaplanować ten wydatek w naszym budżecie. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia prowadzenie biznesu i zarządzanie firmowymi finansami. Jednak wynajem busa to nie tylko komfort po stronie księgowej. To także wygoda płynąca z faktu, że zarówno przegląd techniczny, ubezpieczenie, jak i ewentualne naprawy auta bierze na siebie wypożyczalnia, oferując nam w międzyczasie samochód zastępczy. Dzięki temu nie musimy martwić się o kwestie związane z bieżącym utrzymaniem pojazdu, tylko korzystać z auta z pełnym bakiem paliwa, kompleksowym pakietem ubezpieczeń i zarabiać już od pierwszego dnia jego użytkowania. Mieszkańcy Szczecina i okolic mogą skorzystać z usług firmy READYrent, która funkcjonuje nie tylko jako wypożyczalnia busów, oferując także m.in. wynajem aut 9-osobowych do przewozu osób czy wynajem autolawet w Szczecinie, zarówno dla firm i instytucji, jak i klientów indywidualnych.