Techniki motywowania pracowników. 5 sposobów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pracownik wykonujący swoje zadania rzetelnie i na czas, pełen optymizmu i nowych pomysłów, to marzenie każdego menadżera. To przede wszystkim czynnik ludzki decyduje bowiem o sukcesie danego projektu, a nawet całej firmy. Dlatego odpowiednie podejście do podwładnych to najważniejsze zadanie przełożonego. Jak motywować ludzi, żeby z radością podchodzili do swoich obowiązków, przynosząc oczekiwane efekty? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj pięć sposobów motywowania pracowników.

1. Systematycznie podnoś wynagrodzenie

Choć teza ta może brzmieć trywialnie, nie można odmówić jej prawdziwości: to, co najbardziej motywuje pracownika, to odpowiednio wysokie wynagrodzenie. Zapłata to główny bodziec, dzięki któremu ludzie w ogóle podejmują się zatrudnienia.

Praca ma przede wszystkim dostarczyć środków do spełnienia potrzeb podstawowych, takich jak mieszkanie czy jedzenie. Nie wolno jednak zapominać, że wynagrodzenie powinno stwarzać możliwość realizacji również innych potrzeb, będących ważnym elementem satysfakcjonującego życia, np. rozrywki, samorozwoju czy bezpieczeństwa finansowego.

Wysoka pensja poprawi ogólne zadowolenie z życia, co przełoży się na dobre wykonywanie obowiązków i zwiększoną koncentrację na pracy. Dobrze wynagradzany pracownik ma ponadto wyższe poczucie wartości i jest bardziej lojalny. Nawet niewielkie, lecz systematyczne, podwyżki pensji z pewnością podniosą morale pracowników, zwłaszcza jeśli związane są z jakimś sukcesem zespołu.

2. Bądź liderem, a nie przełożonym

Przełożony kontroluje i oskarża, lider ufa i pomaga. Styl zarządzania oparty na nadmiernej kontroli i strachu na szczęście przechodzi powoli do lamusa. Pracownik obdarzony zaufaniem lepiej pracuje, nie chcąc zawieść swojego lidera.

Oczywiście warto pytać o postępy w realizacji zadań, ale nie po to, by szukać ewentualnych winnych, a pomagać we wspólnym rozwiązaniu problemów. Szacunek pomiędzy pracownikami a szefem zaowocuje lepszym przepływem informacji, większym poczuciem przynależności do firmy i lojalnością.

Spokojna atmosfera w miejscu pracy obniży również stres, co bezpośrednio przekłada się na efektywność. Warto dać pracownikom większą swobodę w wykonywaniu zadań, np. oferować elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej.

3. Buduj przyjazne miejsce pracy

Buduj miejsce pracy, do którego chce się codziennie przychodzić. Jak możesz to zrobić? Twórz spokojne miejsce pracy: łagodź szybko konflikty, podchodź indywidualnie do każdej osoby, zauważaj mocne strony pracowników , stosuj dużo pochwał, stwarzaj okazje do integracji zespołu.

Pamiętaj też o podstawowych cechach przyjaznego biura takich jak: wygodne stanowisko pracy, nowoczesne i szybko działające urządzenia, dostęp do dobrze wyposażonej kuchni i łazienki oraz posprzątane pomieszczenia. Warto również dać pracownikom możliwość aranżacji przestrzeni według ich pomysłu – dodatki takie jak rośliny czy plakaty stworzą przyjazną, domową atmosferę.

4. Wręczaj nagrody i benefity pozapłacowe

Benefity pozapłacowe w wielu firmach stały się już normą. I dobrze! To świetny sposób na pokazanie troski o pracowników i jednocześnie miły dodatek do wynagrodzenia. Benefity zwykle przybierają formę stałych udogodnień, takich jak uczestnictwo w ubezpieczeniu grupowym, dostęp do pakietu medycznego, finansowanie zajęć sportowych i językowych czy catering w miejscu pracy.

Bonusem mogą być również nagrody wręczane za osiągnięcia. Jak w szczególny sposób możesz docenić pracownika? Choć premia wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem, innych pomysłów może być mnóstwo, np. karty upominkowe do różnego rodzaju sklepów, sfinansowanie dodatkowych szkoleń, bilety wstępu do kina, teatru czy na koncert, bony do restauracji lub vouchery wypoczynkowe dostępne np. na: https://sklep.sunandsnow.pl/.

5. Przyznawaj nagrody niematerialne

Finanse firmy nie pozwalają na częste premie czy płatne benefity? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dobrą pracę wynagrodzić w sposób niematerialny. Można np. zaoferować dodatkowe dni wolne czy możliwość wcześniejszego wyjścia z biura. Dobrą opcją dla ambitnych pracowników jest zaproponowanie poprowadzenia szkoleń wewnętrznych lub zarządzanie ważnym projektem.