Ubezpieczenie samochodu. 5 najczęściej zadawanych pytań

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tematy związane z ubezpieczeniem auta mogą wzbudzać wiele wątpliwości. Szczególnie dotyczy to osób, które będą wykupywać polisę samochodową po raz pierwszy. W tym artykule postaramy się rozwiać  część wątpliwości związanych z tym tematem i odpowiemy na pięć najczęstszych pytań dotyczących ubezpieczenia samochodu.

 

  1. Czy ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Odpowiedź jest prosta: tak. Tę kwestię reguluje prawo, a dokładniej – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co więcej, ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko dla pojazdów, które są regularnie używane, ale też dotyczy aut, które przez długi czas stoją w garażu lub na parkingu.

  1. Co obejmuje ubezpieczenie samochodu?

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ubezpieczenia auta? Dobrze jest znać zakres polisy. To rodzaj ubezpieczenia, który nie chroni pojazdu sprawcy, czyli ubezpieczonego, a chroni osoby czy pojazdy, które zostały poszkodowane w wypadku. Zatem, jeśli dojdzie do wypadku, firma ubezpieczeniowa sprawcy będzie zobligowana do wypłacenia odszkodowania poszkodowanym w wypadku. OC działa np. w przypadku potrącenia pieszego, rowerzysty lub zwierzęcia, kolizji z innym pojazdem, uderzenia w budynek, latarnię itp.

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do wykupienia polisy OC? 

Przed udaniem się do towarzystwa ubezpieczeń, należy przygotować dowód rejestracyjny pojazdu. To kluczowy dokument, który upoważnia do wykupu polisy. Oprócz tego przyda się również prawo jazdy i obecna polisa (o ile właściciel taką posiada). Jeśli właściciel dopiero co nabył pojazd i jeszcze nie zdążył go przerejestrować, konieczne będzie zabranie ze sobą również umowy kupna-sprzedaży pojazdu.

  1. Ile kosztuje ubezpieczenie auta?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Ostateczna wysokość składki jest uzależniona od wielu czynników. Na kwotę polisy wpływa np. wiek i staż kierowcy, rodzaj i wiek pojazdu czy wielkość miasta, po którym pojazd najczęściej będzie się poruszał. Kluczowe znaczenie będą miały też różnego rodzaju zniżki, które mogą znacznie obniżyć kwotę polisy. Mowa tu np. o gratyfikacji za długoletnią, bezszkodową jazdę.

  1. Jaka kara grozi za brak ważnego ubezpieczenia samochodu?

Ostatnie pytanie o ubezpieczenie samochodu dotyczy ewentualnych kar dla tych, którzy takiego ubezpieczenia nie mają. Co grozi w takim przypadku? Wysokość kary za brak OC jest związana z wysokością płacy minimalnej. Jeśli płaca minimalna rośnie, wraz z nią rośnie kara za brak OC. W 2022 roku, kara za nieposiadanie aktualnego ubezpieczenia samochodu powyżej 14 dni wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, czyli 6020 zł. Kara będzie mniej dotkliwa, jeśli pojazd nie miał wykupionej polisy przez krótszy czas. W przypadku braku ochrony do 3 dni trzeba zapłacić 1200 zł, a od 4 do 14 dni – 3010 zł.