Warszawska restauracja SENSES z pierwszą gwiazdką Michelina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Druga w historii Polski restauracja - warszawska SENSE – została wyróżniona gwiazdką Michelin, słynnego francuskiego przewodnika kulinarnego.

Wiosną każdego roku ukazuje się najbardziej prestiżowy przewodnik Michelin, przyznający wyróżnienia najbardziej wyjątkowym restauracjom w postaci słynnych na całym świecie gwiazdek.

Gwiazdka dla SENSES jest zwieńczeniem sukcesów restauracji pod pieczą szefa kuchni Andrei Camastry – w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy lokal zdobył m.in. wyróżnienie przewodnika Michelin w postaci trzech kompletów sztućców, a także czterech kucharskich czapek przyznawanych przez przewodnik Gault et Milleau. Na początku roku SENSES trafiło też na listę Diner’s Club Best Discovery Series.

– W ciągu dwóch lat istnienia restauracji SENSES odbyliśmy prawdziwą drogę na szczyt. Jeszcze niedawno świętowaliśmy sukces wyróżnienia w przewodniku Gault et Millau, gdzie restauracja znalazła się na ostatniej prostej przed znalezieniem się w gronie 50 najlepszych kuchni świata. A dzisiaj świętujemy przyznanie SENSES pierwszej gwiazdki Michelin. Jestem bardzo dumny, że wspólnie z moim zespołem kucharzy, mam swój udział w tworzeniu restauracji, która przez światowych ekspertów jest oceniana tak wysoko. Chciałbym jednak podkreślić, że to oczywiście ważne dla nas wyróżnienia, ale ważniejsze jest to co robimy i jak to odbierają i doceniają nasi Goście – mówi Andrea Camastra, szef kuchni Restauracji SENSES.

Obecnie dwie warszawskie restauracje, czyli SENSES i Atelier Amaro są jedynymi w kraju, które dostały tak wysokie noty.

Szef kuchni w Restauracji SENSES, Andrea Camastra, jest laureatem nagrody Szef Jutra Gault et Millau 2015 oraz wielu innych międzynarodowych odznaczeń. Ten pół-włoch, pół-francuz praktykował m.in. w La Mirabelle w Luksemburgu, Fisherman’s Lodge w Newcastle, czy w warszawskim Atelier Amaro, gdzie był sous-chefem. Jego wyróżnikami są niespotykane połączenia smaków i zjawiskowy wygląd potraw.

Szef kuchni restauracji Senses Andrea Camastra . Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta

– Nie ukrywam, że z niecierpliwością i niepewnością oczekiwaliśmy na decyzję inspektorów przewodnika Michelin. Zwłaszcza, że nasze ambicje rozgrzały się po tym, jak trafiliśmy do Diner’s Club Best Discovery Series. To lista największych odkryć gastronomicznych świata. Wiedzieliśmy, że to milowy krok w stronę ścisłej światowej czołówki. A odznaczenie Michelin to jednoznaczne podium. Chociaż wierzymy, i tutaj niski ukłon w stronę Andrei, że dla restauracji SENSES to dopiero początek ścieżki osiągnięć – dodaje Dariusz Pawłowski, general manager Restauracji SENSES.

Restauracja SENSES znajduje się w okolicach Placu Bankowego w centrum Warszawy. Autorskie menu degustacyjne składa się z 3, 7 lub 10 dań i jest podsumowaniem doświadczeń, badań, analiz, wielu eksperymentów oraz tysięcy kilometrów kulinarnych podróży szefa kuchni.