Gdzie wyjeżdżamy na Święta? Raport LOT Travel

Autor tekstu: , Data publikacji:

Blisko 7 milionów Polaków deklaruje, iż w ciągu ostatnich 2 lat wyjechało z domu w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a średni koszt takiego wyjazdu wyniósł blisko 1 300 zł na osobę. Znakomita większość wyjeżdżających Polaków (80%) spędza święta na terenie Polski, jednak co ciekawe - równie często wyjeżdżamy do rodziny, jak i korzystamy z płatnych noclegów. Co piąty wyjazd to podróż zagraniczna – głównie do krajów europejskich. Coraz popularniejsze stają się dłuższe, nawet 10-dniowe wyjazdy, obejmujące całą przerwę świąteczną. Spośród osób, które nie wyjeżdżały w okresie świątecznym w ciągu ostatnich 2 lat, ponad połowa bierze taki wyjazd pod uwagę w przyszłości. Takie są wnioski z raportu LOT Travel „Wyjazdy świąteczne Polaków”.

W ciągu ostatnich dwóch lat blisko połowa badanych (47%) wyjechało w okresie Świąt Bożonarodzeniowych, korzystając z przynajmniej jednego noclegu. Blisko co czwarta osoba (22%) stwierdziła, że w tym czasie odwiedziła i nocowała u rodziny bądź znajomych. Drugie tyle badanych (25%) przyznało, że spędziło chociaż jeden dzień okresu Świąt Bożego Narodzenia poza domem w miejscu oferującym płatne noclegi.

– Raport wyraźnie pokazuje, że świąteczny wyjazd to nie tylko wizyta u rodziny –  własnej lub współmałżonka bądź powrót do rodzinnego miasta na wigilijne spotkanie w towarzystwie najbliższych. Duża część Polaków traktuje ten okres jako doskonałą okazję do wyjazdu turystycznego na kilka dni, podczas którego mogą w rodzinnym gronie i w świątecznej atmosferze odpocząć i oderwać się od codzienności. Wyniki badania potwierdzają wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, który obserwujemy od kilku sezonów. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 75% procent respondentów rozważa wyjazd w tym czasie, jestem przekonany, że liczba wyjeżdzających będzie w najbliższych latach systematycznie rosła – mówi Michał Leman, Prezes Zarządu LOT Travel.

Badani preferują wyjazdy trwające do 10 dni – ponad połowa respondentów, którzy wyjeżdżali na święta spędzała poza domem powyżej 3 dni. Szczególnie popularne są dłuższe wyjazdy, obejmujące Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra (47%). Tyle samo respondentów wyjeżdża na same święta.

8 na 10 wyjeżdżających na święta spędziło je w kraju. Wśród niewyjeżdżających, ale nieodrzucających takiego wyjazdu, wyjazd na terenie Polski rozważa nieco mniej osób (73%). Osoby wyjeżdżające za granicę najchętniej wybierają Niemcy, Włochy lub Hiszpanię. I tu – co trzeci wyjeżdżający za granicę nocujący u znajomych wybierał Niemcy jako kierunek podróży, a nocujący w hotelach/pensjonatach częściej wybierali ciepłe kraje, takie jak Hiszpania czy Włochy.
Na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych kierunków wyjazdów w okresie świąt plasuje się Hiszpania, coraz częściej rozważamy też kierunki azjatyckie.

Znakomita większość wyjeżdżających zorganizowało swój wyjazd samodzielnie (80%) – taki sposób organizacji wyjazdu preferują przede wszystkim osoby między 23 a 40-tym rokiem życia. Średni koszt wyjazdu planowanego samodzielnie to blisko 1100 zł na osobę, zaś w przypadku wyjazdów organizowanych za pośrednictwem biura podróży to około 3 200 złotych. W tym drugim przypadku najczęściej wybieraną opcją był pobyt wraz ze śniadaniem i obiadokolacją.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji