Wystawiasz faktury z odległym terminem płatności? Poznaj faktoring!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niektórzy przedsiębiorcy robią to, ponieważ do tej pory nie mieli z tym żadnych problemów. Inni dlatego, że tego wymagają od nich stali klienci. Jeszcze inni, by pójść na rękę nowym kontrahentom i zachęcić ich do wyboru własnych usług. Mowa o wystawianiu faktur z odległym terminem płatności. Takie podejście zwykle nie generuje żadnych kłopotów… do czasu, gdy kilkoro klientów jednocześnie z różnych powodów postanowi wykorzystać przysługujący im termin płatności do maksimum.

Zacznijmy od przykładu

Pan Kazimierz prowadzi niewielką firmę usługową – remontuje oraz instaluje piece centralnego ogrzewania. Jako że jego pierwsi klienci sobie tego życzyli, wystawił im faktury z 60-dniowym terminem płatności. Kontrahenci zapłacili szybciej – jeden po siedmiu, a drugi po piętnastu dniach. Z czasem ten 60-dniowy termin płatności stał się standardem w firmie pana Kazimierza. Klienci cenili sobie elastyczność, a przedsiębiorca i tak w większości przypadków otrzymywał płatności na długo przed upływem terminu. Kilkanaście miesięcy później pan Kazimierz otrzymał intratne zlecenie – wymiana instalacji c.o. w kamienicy. Wiedząc, że zajmie mu to sporo czasu, nie przyjął innych zleceń w tym miesiącu, a wszystkie siły skupił na wykonaniu tego jednego, mającego przynieść mu spory zysk. Problem w tym, że klient nie spieszył się z płatnością. Minął miesiąc, potem drugi, a płatność nadal nie spływała na konto…

Problem zatorów płatniczych

Takie historie zdarzają się relatywnie często i zazwyczaj są równoznaczne z wystąpieniem tzw. zatoru płatniczego. To sytuacja, w której przedsiębiorca wykonuje usługę czy też dostarcza towar, ale nie otrzymuje zapłaty (np. od kilku klientów), przez co sam ma problemy z uregulowaniem własnych zobowiązań (podatki, wynagrodzenia dla pracowników, płatność za zakupione materiały). W walce z zatorami płatniczymi pomaga faktoring. Co to jest?

Faktorig – skuteczne rozwiązanie Twoich problemów

Faktoring jest usługą finansową, dzięki której przedsiębiorca może sprzedać wystawioną przez siebie, problematyczną fakturę (to znaczy taką, na której spłatę oczekuje). Skupem takich faktur zajmują się wyspecjalizowane firmy faktoringowe. 

Zasada działania faktoringu online jest bardzo prosta: przedsiębiorca zgłasza kontrahentów, którym wystawia regularnie faktury, następnie dodaje konkretne dokumenty i deklaruje kwotę, na jaką opiewają wybrane faktury. Faktor przyznaje przedsiębiorcy odnawialny limit faktoringowy – kwotę, którą ten będzie mógł wykorzystywać na finansowanie faktur wystawionych zgłoszonym klientom. Dzięki temu przedsiębiorca może uniknąć przykrych skutków zatorów płatniczych – pieniądze od faktora w ramach limitu faktoringowego otrzyma natychmiast, niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia. Warto jednak pamiętać, że firma faktoringowa pobiera prowizję, która stanowi wynagrodzenie za usługę. 

Dowiedz się więcej o usłudze https://pragmago.pl/faktoring-online/ 

Faktoring to świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wystawianie faktur z krótkim terminem płatności lub też mają niewielu dużych klientów – w takim układzie zwłoka w płatności nawet jednego z nich może stanowić poważne zagrożenie dla płynności finansowej przedsiębiorstwa. Co więcej, firmy faktoringowe oferuję szeroki wachlarz usług dodatkowych, takich jak zabezpieczenie przed niewypłacalnością kontrahenta czy obsługa i monitorowanie należności.