Projektor Kulturalny. O kulturze inaczej

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pierwszy numer Projektora Kulturalnego – nowego, bezpłatnego tygodnika poświęconego kulturze, pojawił się w Warszawie 1 czerwca. W najbliższy czwartek do czytelników trafi numer czwarty.

Co można znaleźć w Projektorze? Recenzje filmów i przedstawień teatralnych, repertuary, zapowiedzi koncertów, wystaw i najważniejszych wydarzeń sportowych. Na ostatniej stronie pojawia się w każdym numerze opis jednej warszawskiej ulicy, dzięki któremu można odkrywać Warszawę na nowo. W środku dwa duże teksty – analizy wystaw, filmów, recenzje książek, czyli kawałek dobrej publicystyki. Do tego felietony, krótkie zapowiedzi najnowszych książek, płyt i filmów na DVD.

Wydawcą tygodnika jest Fundacja Projektor Kultury, którą założyli byli dziennikarze „Newsweeka” – Dariusz Wilczak, Dariusz Koźlenko i Jerzy Danilewicz. Byli dziennikarze Newsweeka stanowią też trzon zespołu redakcyjnego – Piotr Kępiński (były szef działu kultury w Newsweeku) jest jego naczelnym redaktorem, o muzyce pisze Filip Łobodziński, o sztuce Joanna Ruszczyk i Max Fuzowski, Lech Kurpiewski i Jacek Borowski o filmie, a o teatrze Filip Przedpełski.

Nowy tygodnik ma ambicję, by nie tylko informować o wydarzeniach kulturalnych, ale też opiniować je. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej Piotr Kępiński: „Chcemy przygotować jak najszerszą ofertę, wejść w takie miejsca, do których przed nami nie zaglądały jeszcze gazety o podobnym profilu, np. na wydarzenia sportowe czy koncerty w kościołach”.

Projektor Kulturalny to jedyny bezpłatny tygodnik poświęcony kulturze w Warszawie. Jego twórcy mają nadzieję, że wypełni lukę na rynku i że wkrótce pojawi się w kolejnych miastach. W Warszawie tygodnik można znaleźć w ponad stu miejscach – galeriach, muzeach, klubokawiarniach, bibliotekach, kinach i teatrach. Część nakładu rozdawana jest na warszawskich ulicach z ręki.

Jednocześnie z wydaniem papierowym wystartował portal internetowy – www.projektorkulturalny.pl, na którym można znaleźć np. szczegółowe programy imprez, które nie mieszczą się w papierowym wydaniu tygodnika. Poza tym portal umożliwia ściągnięcie najnowszego numeru w formacie pdf. Projektor Kulturalny ma utrzymywać się z reklam.