Francja okiem niebanalnej fotograficzki w Warszawie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od wtorku 17 maja na ogrodzeniu Ambasady Francji w Warszawie, przy ul. Pięknej 1 można oglądać wystawę ImagineFrance. To unikalne spojrzenie na na zamki, muzea i zabytki Francji okiem utalentowanej fotografki Mai Flore.

Każdego roku tysiące zagranicznych turystów odkrywają zabytki, muzea i festiwale, składające się na francuską ofertę kulturalną. Jej niezwykłe bogactwo i różnorodność stanowią jeden z głównych czynników motywujących do podróży do Francji. Silne związki między branżą turystyczną i kulturalną to dziś oczywistość – każda z nich istnieje dzięki tej drugiej, w szczegól- ności jeśli chodzi o budowanie atrakcyjności. W tym kontekście pokazywanie nieustannie odnawianego obrazu spuścizny kulturalnej jest niezbędne dla uzyskania lojalności zwiedzających i przyciągnięcia nowej klienteli.

To dlatego Atout France, za pośrednictwem swojego Klastra Turystyki i Kultury , we współpracy z Instytutem Francuskim, proponuje nowe, poetyckie i zdystansowane spojrzenie na zamki, muzea i zabytki Francji. Dzięki talentowi fotograficzki Mai Flore, wspólnie organizują wystawę ImagineFrance ukazującą w nowym świetle miejsca i wydarzenia kulturalne. To wystawa podróżująca po świecie przez 3 lata, która w 2015 r. odwiedziła, między innymi, Hiszpanię, Brazylię i Niemcy.

Realizując tę serię fotografii, Maia Flore przemierzała Francję od lipca do września 2013 r. Odwiedziła 25 obiektów kultury, a następnie przedstawiła je w różny sposób, w zależności od inspiracji, którą owocowało dane miejsce. Jej rolą było stworzenie postaci, która przyswajała sobie każde z miejsc, czyniąc je żywym i zaskakującym. Postać ta, będąca jednocześnie aktorem i widzem danej sceny, ożywia i odnawia odwiedzane przez siebie obiekty kultury.

Ambasada_ImagineFrance

ImagineFrance to zatem wyjątkowe doświadczenie, które wprowadzi widzów w świat niekiedy im już znany, lecz zawsze, dzięki talentowi artystki, zaprezentowany w zaskakujący sposób. Jest to zaproszenie do poznania lub ponownego odkrycia wspaniałego bogactwa francuskiej spuścizny kulturowej. Aby pokazać odmienne spojrzenie na kraj z tak bogatą przeszłością, Maia Flore wyczarowuje sceny niczym magik i objeżdża całą Francję w fantastycznej, trwającej 66 dni podróży, lekko przeskakując z jednego końca kraju na drugi. Jej celem jest ukazanie 25 imponujących i tętniących życiem zabytków i pomników przyrody, kultury i historii. Zamki, muzea, kościoły, jaskinie, parki, zagajniki… stają się sceną dla zdjęć, które zapra- szają do odwiedzenia tych miejsc.

Maia Flore urodziła się w 1988 r. we Francji. Współpracuje z Agence VU’.
Jej podejście polega na poszukiwaniu połączenia między rzeczywistością i wyobraźnią, światem stworzonym z różnych części w formie poruszających i urzekających narracji, czasem dziwnych czy wręcz surrealistycznych. W Szwecji powstała jej pierwsza seria zdjęć zatytułowana „Sleep Elevations” – zawieszona podróż, przechodząca we wspomnienia z dzieciństwa.
Po raz pierwszy prace Mai Flore wystawiono w lutym 2011 r. w ramach festiwalu Circulation(s) de la Jeune Photographie Euro- péenne w Paryżu. W 2015 r. została laureatką nagrody HSBC w dziedzinie fotografii. Jej fotografie są często publikowane w prasie francuskiej („Libération”, „Images”, „Réponses Photos”, „Nova”, „Zoom”, „L’oeil”, itp.) i amerykańskiej („The New Yorker”, „Kinfolk”).

Z każdego kraju wystawę ImagineFrance można śledzić online. Każdy internauta może obejrzeć podróż Mai Flore na stronie imagine.france.fr