Sarkofag Ramzesa II wylądował w Paryżu

Autor tekstu: , , Data publikacji:

23 marca zespoły Air France Cargo przetransportowały unikalny zabytek o nieocenionej wartości historycznej - sarkofag egipskiego faraona Ramzesa II. Ten wyjątkowy przedmiot odbył podróż między Kairem a Paryżem na pokładzie samolotu Airbus A350, który wykonywał swój regularny lot na tej trasie.

Po wylądowaniu na lotnisku Paryż-Charles de Gaulle, sarkofag został przewieziony pod eskortą do Paryża, gdzie będzie prezentowany publicznie na wystawie „Ramzes i złoto faraonów”, która rozpocznie się 7 kwietnia w centrum wystawienniczym Grande Halle de la Villette. Królewską podróż z Egiptu do Francji można obejrzeć tutaj.

Sarkofag Ramzesa II do tej pory został zaprezentowany francuskiej publiczności tylko jeden raz, 45 lat temu i od tamtego czasu nie opuszczał Egiptu. Choć wspomniana wystawa odwiedzi wiele dużych miast na całym świecie, sarkofag, który jest głównym eksponatem, będzie można oglądać tylko w Paryżu. Bezcenny zabytek został wypożyczony jedynie Francji, aby ograniczyć dalszy transport. Wystawa w Paryżu stanowi zatem bardzo szczególną okazję dla ekspertów i miłośników egiptologii.

Przy transporcie sarkofagu wyspecjalizowany zespół pracowników Air France Cargo zastosował specjalistyczną wiedzę i wymagane doświadczenie w obsłudze tak wyjątkowych przesyłek. Przy współpracy z egipskimi i francuskimi ekspertami określono optymalne warunki transportu cennego zabytku na każdym etapie podróży. Zgodnie z wymogami konserwatorskimi ich parametry musiały być zbliżone do tych występujących w Kairze.

Od 90 lat Air France Cargo regularnie wykorzystuje swoją powszechnie uznawaną  profesjonalną wiedzę ekspercką w zakresie transportu szczególnie delikatnych i cennych eksponatów muzealnych i dzieł sztuki. W ostatnich latach samoloty Air France miały zaszczyt przewozić między innymi:

  • 54 dzieła Pabla Picassa, podróżujące do Los Angeles;
  • Strony oryginalnego manuskryptu Małego Księcia Saint-Exupéry’ego, które przewieziono z Nowego Jorku na specjalną wystawę „Spotkanie z Małym Księciem” w Paryżu. Była to pierwsza podróż manuskryptu do Francji;
  • Historyczną kolekcję jubilerską od Chaumeta, która została przetransportowana do Tokio;
  • Tyranozaura Rex o imieniu „Trix”, który przybył z USA do Europy.

Air France Cargo zatrudnia zespół pracowników, wyspecjalizowanych w transporcie dzieł sztuki. Ze szczególną uwagą obsługiwane są zwłaszcza takie przedmioty, które wymagają odpowiedniego monitoringu i systemu zabezpieczeń. Dzięki odpowiednim systemom śledzenia, klienci Air France Cargo, którymi często są największe światowe muzea, mogą monitorować różne etapy transportu eksponatów, od załadunku na palety, po wyładunek w miejscu docelowym.

Przewóz cargo cennych dzieł sztuki i eksponatów muzealnych to wyjątkowy obszar działalności Grupy Air France-KLM. Ilustruje on rolę transportu lotniczego w łączeniu kultur oraz upowszechnianiu sztuki i nauki, w tym przypadku poprzez przewóz najpiękniejszych zabytków do różnych miejsc na całym świecie, aby jak najwięcej osób mogło je podziwiać.

Wystawa „Ramzes II i złoto faraonów” odbędzie się w od 7 kwietnia do 6 września 2023 r. w centrum wystawienniczym Grande Halle de la Villette w Paryżu.