Wiosenne narty na Słowacji

Autor tekstu: , Data publikacji:

Święta wielkanocne w Tatrach Wysokich i Niskich po raz kolejny upłyną pod znakiem prawdziwej wielkanocnej jazdy na nartach i sankach. Warunki na stokach poprawiły nie tylko ostatnie opady śniegu, ale także techniczne naśnieżanie, które w Tatrach Wysokich i w Jasnej uzupełniło zapasy śniegu w najniższych miejscach. Można także spodziewać się innych imprez i wydarzeń.

Ochłodzenie, któremu towarzyszyły opady śniegu, przyniosło do tej pory od 20 do 30 cm naturalnego śniegu w Tatrach Wysokich i Niskich. Równocześnie z nadejściem chłodu we wtorek po południu zaczęły naśnieżać także największe słowackie kurorty. „Chcemy tak przygotować stoki, abyśmy mogli być pewni wysokiej jakości jazdy na nartach nawet w dni wielkanocne. Chociaż na wyższych wysokościach wciąż mamy względnie wystarczającą ilość śniegu, dodaliśmy trochę więcej śniegu na stokach, aby zapewnić jak najlepszą wiosenną jazdę na nartach” – powiedział dyrektor ośrodka górskiego Wysokie Tatry Dušan Slavkovský.

https://www.vt.sk/

Chopok – Jasná

„Ochłodzenie i świeży śnieg sprawiły, że warunki na stokach i poza nimi przypominały grudniową lub styczniową pogodę na wyższych wysokościach, a nie koniec marca. Aby dodać szaleństwa, właśnie dzisiaj rozpoczęliśmy budowę basenu na Białej Púti na weekendową adrenalinową imprezę Red Bull Jump&Freeze, która po 20 latach wraca na Słowację. Dzień „szaleńców“ pod Chopokiem przynosi ekipy w strojach przebierańców ze stoku na różnych zbudowanych przez siebie środkach transportu z końcowym skokiem do basenu i wraz z perfekcyjną jazdą na nartach urozmaici weekend w Jasnej” – dodał Jiří Trumpeš, dyrektor ośrodka Chopok-Jasna.

https://www.jasna.sk/ 

Obecnie na stokach w Tatrach Wysokich i Jasnej leży mieszanka śniegu technicznego i naturalnego od pół metra do 2 metrów.

Wielkanoc na Liptowie

Region Liptów, do którego należy także największy słowacki ośrodek zimowy Chopok-Jasná, przygotowuje dla gości szereg „wiosennych” atrakcji. Wielkanoc na Liptowie będzie szalona, ​​smaczna, tradycyjna, ale też naznaczona świetną jazdą na nartach. Hotelarze i operatorzy obiektów noclegowych zwracają uwagę, że rezerwacje na ostatnią chwilę mogą się nie opłacać. Dużą atrakcją jest urozmaicona oferta regionu wokół Liptowskiej Maryi.

Prima Aprilis jest tuż za rogiem, a wraz z nim popularne wiosenne święta. Wycieczka na Liptów oferuje wiele wrażeń, które docenią nie tylko wypoczywający uczniowie.

– Podstawą Wielkanocy na Liptowie jest różnorodność oferty. Niezależnie od tego, czy jesteś narciarzem, miłośnikiem tradycji, pysznego jedzenia, źródeł termalnych, czy gościem szukającym relaksu lub rozrywki, mamy coś dla każdego i możemy obsłużyć wszystko na Liptowie w sposób doświadczalny. Od okolic Rużomberka po Podbańską będzie w czym wybierać. Już w najbliższą niedzielę w Liptowskim Mikulaszu wprowadzimy się w wielkanocny nastrój – powiedziała dyrektor Lokalnej Organizacji Turystyki REGION LIPTOV Darina Bartková. W centrum Liptowskiego Mikulasza będą stoiska rzemieślnicze, warsztaty twórcze i program muzyki ludowej, a w kościele św. Piotra z Alkantary słowami – zespół muzyczny Cesta to Emmauz. Więcej o programie w całym regionie teraz i w okresie wielkanocnym na stronie regionu:

https://www.visitliptov.sk/zazitky/podujatia-na-liptove/

Największą atrakcją Świąt Wielkanocnych będzie wspaniała wiosenna jazda na nartach po północnej i południowej stronie Chopoka. „Jazda na nartach w Jasnej jest bardzo dobra, a wielkanocna z pewnością będzie tego warta. Pomogły nam ostatnie przymrozki. Nie tylko nowe zapasy naturalnego śniegu na stokach, ale uruchomiliśmy naśnieżanie i dołożyliśmy śnieg techniczny, który przecież lepiej radzi sobie z wiosennymi wahaniami pogody – zachęcał narciarzy dyrektor ośrodka Jasná Jiří Trumpeš. Każdy, kto rozważa pobyt na Liptowie w okresie Wielkanocy, powinien bez wahania zarezerwować pobyt.

W Jasnej, oprócz bogatego w tradycje i rozrywkę programu towarzyszącego, cały czas kursować będzie Pisanka Wielkanocna, czyli kolejka linowa z Priehyby na Chopok z wielkanocnymi naklejkami. W sobotę 8 kwietnia na narciarzy czeka również Ratrage na Priehybie. Sobotni wieczór stworzy dla wszystkich miłośników dobrego jedzenia impreza Chopok smaków z doskonałą kolacją w Rotundzie pod Chopokiem, a dla tych, którzy lubią wellness warto odwiedzić Bešeňovą i ich saunę pod gwiazdami. Już w najbliższy weekend prawie wszędzie na Liptowie pojawi się program wielkanocny, tradycyjnie dostosowany do gości parku wodnego Bešeňová i gości uzdrowiska Demänová. Niedzielę narciarską uzupełni program o tradycyjnej nucie w Rotundzie pod szczytem Chopoka. Wiele zależy też od pogody, ale jeśli dopisze, na panoramicznym tarasie na wszystkich czeka porządny wielkanocny grill.

Woda należy do Liptowa i jest niezbędna także na Wielkanoc. Najwięcej jej będzie oczywiście w liptowskich aquaparkach, gdzie oprócz wody na każdego czeka dużo relaksu i dobrej zabawy. Najbardziej szalony program zachwyci gości w Tatralandii w Liptowskim Mikulaszu. Będzie też polowanie na dużego zajączka wielkanocnego czy szukanie pisanek.

W przedłużony weekend wielkanocny warto również odwiedzić autentyczne wnętrza Muzeum Wsi Liptowskiej w Pribylinie, gdzie przygotowali wartościowy i interaktywny program. Odbędzie się między innymi pokaz strzyżenia owiec, ubijania masła, przygotowywania wiosennych zup i specjałów wielkanocnych, a także pogadanka o zwyczajach, tradycjach i magii w okresie wiosennym z pokazem ognia na żywo.

Orawa – Tatry Zachodnie

Orawski ośrodek Roháče-Spálená nadal działa. Dzięki położeniu u podnóża Tatr Zachodnich i wysokości nad poziomem morza zawsze mają wystarczającą ilość śniegu i witają wszystkich narciarzy, którzy kochają wiosenną jazdę na nartach pełną śniegu i słońca. Warto też odwiedzić lokalne imprezy, ponieważ słowacka Orawa utrzymuje zwyczaje i tradycje ludowe na niepowtarzalnym poziomie. wskazówka: Muzeum Wsi Orawskiej w Zubercu.

https://www.rohacespalena.sk/