Spectra Art Space Romana Opałki w Warszawie do 7 lutego

Autor tekstu: , Data publikacji:

Płótna, dokumentacja fotograficzna oraz zapis głosu w formie oktogonu – te prace Romana Opałki, znanego artysty, będzie można do 7 lutego, w ramach Spectra Art Space Masters. We wtorek odbył się wernisaż wystawowy artysty, inaugurujący to wydarzenia.

W tym roku mija 50 lat od zainaugurowania Programu Opałka 1965/1-∞. Fundacja Rodziny Staraków postanowiła uhonorować ten fakt wydarzeniem, jakim jest ekspozycja integralnych Detali cyklu – płócien, dokumentacji fotograficznej oraz zapisu głosu – w formie Oktogonu, określonego przez samego artystę, jako najdoskonalsza forma percepcji jego programu.

Na wernisażu pojawili się znakomici goście, dziennikarze, artyści i miłośnicy sztuki, m.in.: Magda Mołek, Agata Młynarska, Agnieszka Szulim z Piotrem Woźniakiem- Starakiem, , Marta Kielczyk, Marta Kuligowska, Sławomir Idziak, Allan Starski, Jolanta Kwaśniewska, Andrzej Pągowski, Andrzej Olechowski, Iwona Buchner, Wojciech Fibak, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Waldemar Dąbrowski, Rafał Olbiński, Kamila Baar. Wernisaż uświetnił występ Mikołaja Trzaski, kompozytora, saksofonisty, autora muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Często współpracującego z Wojciechem Smarzowskim.

Roman Opałka studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (1949- 50) oraz w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1951-57). Na wczesną twórczość artysty składały się realistyczne rysunki i obrazy. Od połowy lat 50-tych Opałkę zafascynowało malarstwo materii i prace o charakterze konceptualnym. Owocem poszukiwań na tym polu stały się monochromatyczne kompozycje o nieregularnej fakturze oraz rysunkowo-graficzne studia. Do najważniejszych cykli artysty z tego czasu należą: Chronomy (1961-63), Fonematy (1963-64), Alfabet grecki, czy wielokrotnie nagradzany Opisanie świata (1968- 1970).
W 1965 roku Roman Opałka rozpoczął realizowanie własnej postawy artystycznej poprzez wybrany i wskazany przez siebie porządek twórczy, określony jako program Opałka 1965 / 1 – ∞. W 1970 roku podjął decyzję o rezygnacji z pozostałych form wypowiedzi, poświęcając się całkowicie programowi, który kontynuował nieprzerwanie przez całe swoje życie.
Wystawę prac Romana Opałki można bezpłatnie obejrzeć do 7 lutego 2016 roku. Roman Opałka | Spectra Art Space MASTERS – budynek Spectra, przy ul. Bobrowieckiej 6 w Warszawie, w każdą sobotę i niedzielę w godz. 11.00 – 18.00.