Rosyjskie linie lotnicze Transaero deklarują zakup czterech A380

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pierwszy klient na samoloty A380 w Rosji, Wspólnocie Niepodległych Państw i Europie

Linie lotnicze Transaero, drugi co do wielkości przewoźnik w Rosji, podpisały z firmą Airbus porozumienie w sprawie zakupu  czterech samolotów A380. Umowa została podpisana przez Olgę Pleshakovą, prezes Transaero Airlines i Christophera Buckleya, wiceprezesa Airbusa na Europę, Rejon Azji i Pacyfiku.

Linie Transaero staną się pierwszym klientem Airbusa na samoloty A380 w Rosji, Wspólnocie Niepodległych Państw i Wschodniej Europie. Przewoźnik planuje rozpocząć eksploatację A380 na mocno uczęszczanych trasach dalekodystansowych  z Moskwy. Samolot będzie miał kabinę w konfiguracji trzyklasowej, zabierającej na pokład około 700 pasażerów. Linie wkrótce ogłoszą wybór modelu silnika.

Linie Transaero rozpoczęły działalność w listopadzie 1991 r. i obecnie oferują rejsy na ponad 130 trasach na świecie.

Od wejścia do eksploatacji w 2007 r. eko-wydajny samolot A380 przewyższył wszelkie oczekiwania, zabierając więcej pasażerów, dalej i za niższą cenę (dotychczas samolotem podróżowało 16 mln pasażerów). Przestronna i cicha kabina oraz komfortowa podróż sprawiły, że samolot cieszy się powodzeniem wśród pasażerów. To z kolei przekłada się na wyższe niż średnie wskaźniki obłożenia oraz większą rentowność rejsów tym modelem, dzięki czemu linie lotnicze zyskują przewagę konkurencyjną w ramach sieci  połączeń, które obsługują tym modelem samolotu.

Całkowity portfel zamówień na ten model samolotu wynosi obecnie 236 maszyn od 18 klientów na świecie. Dotychczas dostarczono 59 samolotów A380.