Ryanair kontra Aer Lingus

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ryanair nie może przejąć bratniej linii lotniczej Aer Lingus – orzekła Komisja Europejska. Przejęcie irlandzkiego przewoźnika przez irlandzkie tanie linie lotnicze zaszkodziłoby konsumentom.

Gdyby doszło do połączenia, Ryanair miałby monopol na 46 trasach, na których teraz przewoźnicy ze sobą konkurują. Zdaniem Komisji Europejskiej doprowadziłoby to do wzrostu cen biletów na tych trasach.

Przeprowadzono kilka testów analizujących powyższą sprawę. W grę wchodzi 11 milionów irlandzkich i europejskich pasażerów, którzy co roku podróżują do i z Dublina, Cork, Knock i Shannon.

Dla nich przejęcie linii Aer Lingus przez Ryanaira prawdopodobnie doprowadziłoby do wyższych opłat – oświadczył JoaquĄn Almunia – komisarz UE ds. konkurencji.

Linie lotnicze Aer Lingus, z siedzibą w Dublionie, powstały w 1936 roku. Skład floty to ok. 40 samolotów typu Airbus. Linia oferuje połączenia z Irlandii do Wielkiej Brytanii, miast europejskich i  USA. Do Polski Aer Lingus lata na warszawskie Lotnisko Chopina.

Irlandzki Ryanair został założony przez rodzinę Ryan w 1985 r. Oferuje półtora tysiąca lotów dziennie do 53 europejskich miast. W Polsce lata m.in. do Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Rzeszowa, skąd oferuje połączenia m.in. do Anglii, Francji, Irlandii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Hiszpanii. Przewoźnik używa samolotów typu Boeing. W 2011 r. Ryanair przewiózł około 75 mln pasażerów.