Samoloty zwolnione z opłat za spaliny

Autor tekstu: , Data publikacji:

Opłaty od emisji spalin zostały zawieszone na rok. Decyzję Brukseli poparł Parlament Europejski. Sprawa została odłożona do czasu osiągnięcia porozumienia między Europą, USA i Chinami.

Komisja środowiska naturalnego Parlamentu Europejskiego przegłosowała propozycję o zawieszeniu na rok unijnego programu opłat za spaliny w lotach na trasach transkontynentalnych.

W przypadku, gdy linie lotnicze musiałyby płacić za emisję CO2, doszłoby do wzrostu cen biletów. Również touroperatorzy, w ślad za liniami lotniczymi, doliczyliby do wycieczek lotniczych tzw. „opłatę środowiskową”.

– Nasze głosowanie jest wyraźnym sygnałem, że Unia Europejska pragnie międzynarodowego rozwiązania – powiedział Petr Liese – niemiecki chadek z Parlamentu Europejskiego.

– Apeluję zwłaszcza do prezydenta Baracka Obamy, który dostał nagrodę Nobla między innymi za przywiązanie do walki ze zmianą klimatu i do sekretarza stanu Johna Kerryego. Mogą stracić wiarygodność, jeśli będą sprzeciwiać się rozwiązaniu w tej ważnej sprawie – dodał.

Unia wprowadziła podatek od spalin, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., jednak 26 krajów z 36 należących do ICAO sprzeciwiło się temu, uznając to za naruszenie prawa międzynarodowego.