Najbliższe wakacje bez opłat za roaming. Ale tylko w Unii Europejskiej!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy planują najbliższe wakacje w krajach Unii Europejskiej. Po decyzji Parlamentu Europejskiego, która ma zostać potwierdzona przez Radę Europejską, od 15 czerwca 2017 roku znikają tzw. opłaty roamingowe, czyli haracz narzucany przez lokalnych operatorów na połączenia obywateli innych krajów UE.

 

W zeszły czwartek taką decyzję przegłosował Parlament Europejski. Rozporządzenie sprawi, że zostaną ustalone nowe limity stawek, jakie operatorzy w krajach należących do Unii Europejskiej będą mogli narzucać operatorom działającym w innych krajach UE. Będzie to dotyczyć połączeń głosowych (wychodzących i przychodzących), SMS-ów, MMS-ów oraz transferu danych.

Najprościej rzecz ujmując od 15 czerwca w ogóle znikną tzw. stawki roamingowe – to oznacza ni mniej ni więcej, że każdy obywatel kraju należącego do UE zapłaci za połączenia tyle, ile płaci (lub płaciłby, gdyby nie korzystał z żadnego pakietu bezpłatnych minut w swoim kraju) w swojej ojczyźnie.

Stawki za opłaty w rozliczeniach międzynarodowych od 15 czerwca spadną z 0,05 do 0,032 euro za minutę, SMS – z 0,02 do 0,01 euro. Do tych kosztów należy doliczyć podatek VAT, obowiązujący w danym kraju UE.

Spadną także opłaty za transfer danych. Tutaj zmiana będzie największa. Ceny hurtowe w rozliczeniach między operatorami zmniejszą się z ok. 50 euro za 1 gigabajt danych do 7,70 euro. Jeszcze taniej będzie po 1 stycznia 2018 roku – wtedy 1 GB będzie kosztować tylko 6 euro netto. Docelowo w 2022 roku 1 GB ma kosztować 2,5 euro.
Powyższe decyzje sprawią, że transfer danych w państwach Unii Europejskiej będzie się kształtować na poziomie tych samych usług, świadczonych dla obywateli mieszkających w państwach narodowych. Pod warunkiem wszakże, że że nie korzystają z promocyjnych pakietów danych.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji