Roaming zniknie w UE w 2017 roku

Autor tekstu: , Data publikacji:

Parlament Europejski i przedstawiciele krajów członkowskich UE przygotowali na wakacje 2017 roku prezent – w czerwcu znikną dodatkowe opłaty za roaming. A to oznacza, że nie będziemy płacić za rozmowy przychodzące, dzwonienie będzie zaś kosztować tyle, ile w kraju macierzystym karty sim, którą posiadamy.

Opłaty za roaming będą spadać stopniowo. Najpierw, od maja 2016 będą wynosić maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocenty za wysyłanie SMS-a oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych. Obecnie są one około cztery razy wyższe. Ustalenia to efekt kompromisu – europosłowie chcieli, by zmiany weszły już w przyszłym roku, przedstawiciele rządów upierali się przy 2018 roku.

Na minimalną obniżkę możemy jednak liczyć już od pierwszego lipca 2015. O kilka groszy spadną ceny za połączenia komórkowe – maksymalna stawka za minute to 95 groszy, 25 groszy za minute połączenia odebranego i 30 groszy za SMS, maksymalna stawka za 1MB transferu danych to z kolei 1 złoty.