Hiszpania najzdrowszym miejscem do życia w Europie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Oczekiwana długość życia – ponad 81 lat, życie w zdrowiu – ponad 71 lat – tak według prestiżowego medycznego pisma Lancet wygląda kraj, w którym żyje się najzdrowiej spośród wszystkich europejskich państw.

Według pisma, które swój ranking sporządza w oparciu o tzw. European League Table, czyli o różne dane z ostatnich 20 lat, Hiszpania jest bezsprzecznie numerem jeden wśród tych państw, w których żyje sie najzdrowiej. Oczekiwany czas życia wynosi tutaj 81,4 lat, czyli np. O 2 lata więcej niż w Wielkiej Brytanii. Hiszpanie mogą się także cieszyć zdrowiem dłużej niż Brytyjczycy – odpowiednio 70,9 lat i 68,6 lat. Jeszcze gorzej wypadają w rankingu Stany Zjednoczone, są na 17 miejscu.

Według Lancetu, wynik Hiszpanii to efekt splotu kilku uwarunkowań – głównie zdrowego odżywiania się (dieta śródziemnomorska), cieplejszego klimatu i wyższej niż gdzie indziej w Europie aktywności fizycznej. Do tego dochodzi niespotykana w takim zakresie wielopokoleniowość hiszpańskich rodzin i troska o jej najstarszych członków.