Nowe ceny roamingu w UE

Autor tekstu: , Data publikacji:

Komisja Europejska zatwierdziła projekt obniżenia stawek za usługi telekomunikacyjne w usłudze roamingu w krajach UE. Nowe niższe stawki mają zacząć obowiązywać od 1 lipca br.

Najwięcej, bo o ponad 50proc. zmniejszona została opłata za przesyłanie danych w usługach internetowych. Obecna cena kształtująca się na poziomie 45 eurocentów netto za każdy przesłany megabajt ma zostać zmniejszona z dniem 1 lipca do kwoty 20 eurocentów netto za każdą jednostkę. Wraz ze zmniejszeniem o 55proc. stawek za korzystanie z Internetu za granicą turyści podróżujący po Unii Europejskiej będą mogli bez obaw o wysokie koszty korzystać z usług takich jak: dostęp do poczty elektronicznej, portale społecznościowe, mobilne nawigacji czy zwyczajnie surfować po Internecie – informuje portal rp.pl.

Ponadto zmniejszeniu ulegną ceny za połączenia wykonywane w roamingu. W przypadku połączeń głosowych stawka obniżki wyniesie około 20proc. redukując cenę minuty połączenia wychodzącego z 24 do 19 eurocentów netto. Jednocześnie o 2 eurocenty (z 7 do 5) zmniejszona zostanie cena za minutę połączenia przychodzącego oraz z 8 do 6 eurocentów za każdy wysłany sms.

Prace w Komisji Europejskiej nad obniżeniem stawek za połączenia rozpoczęły się już we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to KE wprowadzenie pakietu „Connected Continent” zakładającego likwidację do połowy 2016r. wszystkich opłat za korzystanie z usług roamingowych. Z kolei podczas kwietniowych obrad w Parlamencie Europejskim urzędnicy z Brukseli zaproponowali, aby ostateczne zniesienie opłat za korzystanie ze wszystkich typów usług telekomunikacyjnych (połączenia telefoniczne, smsy, korzystanie z Internetu) nastąpiło najpóźniej do 15 grudnia 2015 roku.

– Tego lata wszyscy odczujemy wielką różnicę, jaką spowoduje ten ogromny spadek cen usług transmisji danych w roamingu. Ale to nie wystarczy. Po co nam w ogóle opłaty roamingowe na jednolitym rynku? Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy świadkami końca wszelkich opłat roamingowych – Parlament Europejski wykonał już swoją część pracy, teraz do państw członkowskich należy dokończenie tego zadania – powiedziała unijna komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Póki, co kwestia całkowitego zniesienia opłat pozostaje otwarta, a ponowne obrady na ten temat mają się rozpocząć wraz z zaprzysiężeniem nowej kadencji Parlamentu Europejskiego w drugiej połowie tego roku. W chwili obecnej większość przedstawicieli państw zasiadających w PE zgłosiło zastrzeżenia, co do konsekwencji wprowadzenia pakietu „Connected Continent”. Zdaniem europosłów wprowadzenie takich regulacji spowoduje zwiększenie przez operatorów stawek za korzystanie z usług telekomunikacyjnych na lokalnych rynkach.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.