Ryanair znów ląduje i startuje z Modlina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tuz po ósmej rano w poniedziałek na płycie lotniska wylądował pierwszy Boeing 737 taniego irlandzkiego przewoźnika Ryanair. Tym samym lotnisko w Modlinie rozpoczęło działalność po 9 miesięcznej przerwie.

Już od kilku tygodni obsługa lotniska szykowała się na ten dzień. Lotów będzie jednak mniej niż w zeszłym roku – na korzystanie z lotniska nie zdecydował się węgierski Wizzair, który zapowiedział, że ostatecznie zostaje na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Na razie Ryanair będzie obsługiwał ponad 25 odlotów i przylotów dziennie. W przyszłym roku z lotniska w Modlinie maja też startować samoloty do Gdańska i Wrocławia.

Lotnisko w Modlinie zostało otwarte w lipcu 2012 roku. Już w grudniu lotnisko zamknięto, gdyż nadzór budowlany wykrył poważne usterki w betonowych progach jedynego pasa startowego, które zagrażały bezpieczeństwu lotów. Remont trwał wiele miesięcy. Niedługo przed otwarciem lotniska uruchomiono system ILS najniższej, pierwszej kategorii, który nieco ułatwia starty i lądowania w ograniczonej widoczności. Żeby lotnisko – które ze względu na swoje położenie narażone jest na poranne i wieczorne mgły – mogło funkcjonować nawet w złych warunkach atmosferycznych, potrzebny jest ILS drugiej kategorii. Ten ma być gotów na wiosnę przyszłego roku.