Singapore Airlines powiększą flotę o kolejne Airbusy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Linie lotnicze Singapore Airlines (SIA) ogłosiły, że zamówią kolejnych 25 szerokokadłubowych samolotów Airbusa, w tym pięć dwupoziomowych A380 i 20 samolotów A350-900.

Samoloty będą eksploatowane w ramach sieci połączeń regionalnych i dalekodystansowych, oferując komfort podróżującym a przewoźnikowi – wydajność na rejsach o dużym i średnim współczynniku zapełnienia.

Najnowsze zamówienie będzie trzecim z kolei zamówieniem na samoloty A380, które złożą linie Singapore Airlines i powiększy całkowity portfel zamówień na ten model do 24 sztuk. Przewoźnik, który zainaugurował eksploatację A380 dysponuje już flotą 19 maszyn, obsługujących rejsy z Singapuru do 10 portów w Europie, Stanach Zjednoczonych i regionu Azji i Pacyfiku.

W segmencie samolotów średniego/dalekiego zasięgu nowe zamówienie na A350 XWB podwoi stan zamówień na najnowsze modele Airbusa i wyniesie on 40 sztuk. Samoloty A350-900 będą eksploatowane przez linie zarówno na średnich jak i dalekich trasach.

– To pokaźne zamówienie pozwoli nam na dalszy rozwój i jest ono zgodne z naszą polityką użytkowania nowoczesnej floty. Pokazuje, jak istotny jest w sieci naszych połączeń hub w Singapurze oraz podkreśla nasze przekonanie co do rynku przewozów lotniczych, oferującego najwyższej jakości obsługę, powiedział Goh Choon Phong, szef Singapore Airlines.

– Samoloty pozwolą nam na dalszy rozwój sieci połączeń, dzięki czemu pasażerowie będą mieli więcej opcji do wyboru. Ponadto nowe samoloty będą wyposażone w nowej generacji system rozrywki pokładowej i udogodnienia, dzięki czemu pozostaniemy w ścisłej czołówce pod względem innowacyjnych produktów stosowanych na pokładach samolotów.

Od wejścia do eksploatacji w 2007 r. w barwach linii SIA samolot A380 dołączył do flot 9 światowych przewoźników. W typowej konfiguracji trzyklasowej samolot zabiera na pokład 525 pasażerów, może pokonać trasę 15 700 km bez międzylądowania, oferując przy tym redukcję kosztów i mniejszy wpływ na środowisko naturalne.

Przestronna, cicha kabina i komfortowa podróż sprawiły, że model ten cieszy się popularnością wśród pasażerów, a tym samym współczynnik zapełnienia samolotu jest wysoki na wszystkich trasach. Dotychczas Airbus otrzymał 257 zamówień na A380 od 20 klientów.

A350 XWB jest najnowszym, średniej wielkości dalekodystansowym samolotem w linii produktów Airbusa, obejmującym trzy wersje i oferującym od 270 do 350 miejsc na pokładzie w typowym układzie trzyklasowym.

Nowa rodzina samolotów pozwoli na postęp w zakresie wydajności w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości, będzie zużywać o 25 procent mniej paliwa i emitować odpowiednio mniej emisji CO2. Samolot wejdzie do użytku w 2014 r. Dotychczasowy portfel zamówień wynosi 558 maszyn zamówionych przez 34 klientów na świecie.