Skoki spadochronowe. Ekstremalna ekscytacja

Autor tekstu: , Data publikacji:

Sporty ekstremalne, w tym skoki spadochronowe, zyskują co raz większe grono zwolenników. Potężna dawka adrenaliny i możliwość zmierzenia się ze swoimi lękami i ograniczeniami staje się bodźcem do poszukiwania kolejnych wyzwań. Dla wielu śmiałków, którzy dziś nie wyobrażają sobie aktywnego odpoczynku bez skoków spadochronowych, ta przygoda również zaczynała się od pierwszej wizyty w klubie, od pierwszego szkolenia, od pierwszego skoku tandemowego.

Skoki spadochronowe zyskują sobie co raz szersze grono wiernych fanów właśnie ze względu na ekstremalne przeżycia, których dostarczają. Tych, którzy maja swój pierwszy skok za sobą nie trzeba dodatkowo przekonywać do wrażeń, które temu towarzyszą. Tych, którzy wciąż się wahają lub obawiają o swoje bezpieczeństwo chcemy uspokoić. Skoki spadochronowe, pomimo swojej ekstremalności nie są wcale niebezpieczne. Nowoczesny sprzęt, którego używają skoczkowie i instruktorzy jest najwyższej jakości oraz profesjonalny trening i instruktaż dodatkowo wpływają na bezpieczeństwo każdego skoczka. Zarówno tego doświadczonego jak i tego stawiającego swoje pierwsze „kroki” w przestworzach.

Skoro jesteśmy przy instruktorach i szkoleniu, warto zaznaczyć, że osoba decydująca się na swój pierwszy w życiu skok od samego początku pozostaje pod czujnym okiem instruktora właśnie. Do najpopularniejszych obecnie szkoleń zaliczyć należy szkolenie spadochronowe AFF (Accelerated Freefall). Jest to nowoczesna i bardzo efektywna forma treningu, który przygotowuje do oddania swojego pierwszego w pełni samodzielnego skoku. Nie od razu oczywiście. Szkolenie składa się z dwóch część. Teoretycznej, na której kursant poznaje wszystkie zagadnienia związane ze swobodnym spadaniem, ułożeniem ciała w locie, obsługą spadochronu, procedurami bezpieczeństwa oraz praktycznej. Tutaj jednak również samodzielny skok jest wynikiem oddania kilku skoków w asyście instruktorów, którzy na bieżąco mogą korygować zachowania początkujących adeptów spadochroniarstwa oraz nagrywać materiał video służący dalszemu instruktażowi. Po oddaniu kilku skoków w towarzystwie doświadczonych trenerów osoba taka jest gotowa do oddania swojego pierwszego, w pełni samodzielnego skoku z wysokości co najmniej 4000 metrów. Sam skok trwa około minuty, a osiągana prędkość swobodnego spadania to około 200km/h. Przeżycia są niepowtarzalne. Wystarczy zapytać dowolnego entuzjastę spadochroniarstwa lub zapoznać się z opiniami i komentarzami szeroko dostępnymi na Internecie. Internet jest też znakomitym źródłem wiedzy o sprzęcie i osprzęcie niezbędnym dla każdego skoczka. Dominują produkty amerykańskie ze względu na wysoką jakość wykonania, dostępność oraz atrakcyjne ceny. Tym, którzy jeszcze nie mają doświadczenia i są w przededniu zakupu swojego pierwszego kompletu z pewnością doradzą instruktorzy, którzy mają kompleksową wiedzę w tej materii.

Inną formą wdrożenia w skoki spadochronowe są skoki tandemowe. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą oddawać swojego pierwszego skoku samodzielnie, nawet w asyście instruktorów. Skok tandemowy to skok, gdzie pilot spadochronu jest przypięty tą sama uprzężą do takiej osoby i cały proces spadania i lądowania jest przez niego kontrolowany tak, aby osoba korzystająca z takiej formy skoku mogła być pewna swojego bezpieczeństwa przez cały czas. Pasażer może wręcz sterować spadochronem do wysokości około 500 metrów, potem pełną kontrolę przejmuje lider skoku. Lądowanie jest bezpieczne i łagodne, gdyż to pilot skoku ląduje na własne nogi. Pasażer nie wykonuje żadnych manewrów zdając się na pilota. Ląduje z podkurczonymi nogami razem z pilotem skoku tandemowego. Zaletą takiego skoku jest to, że nie jest wymagane szczegółowe szkolenie przed jego oddaniem. Należy jedynie przejść kilkuminutową rozmowę na temat zachowania w trakcie lotu i lądowania. Jak widać oferta jest bogata i zróżnicowana, tak aby i śmiałkowie rządni wrażeń nasączonych adrenaliną i Ci mniej odważni mogli obserwować świat z lotu ptaka. A widok jest piękny i niezapomniany.

Będąc przy ofercie warto zaznaczyć, że rosnąca popularność sportów ekstremalnych przyczyniła się do wprowadzenia skutecznych zabiegów marketingowych i na tym rynku. Karty podarunkowe na szkolenia, skoki w ramach prezentów urodzinowych czy walentynkowy skok zakochanych nikogo już nie dziwi. Takie promocje i oferty nie tylko przyciągają ludzi, którzy być może sami nigdy nie odważyliby się na taki „krok” ale także służy skutecznej popularyzacji skoków spadochronowych wśród wszystkich ciekawych i spragnionych mocnych wrażeń.

Artykuł został przygotowany przez szkołę spadochronową www.skydive.pl