Sposoby na tanie podróżowanie

Autor tekstu: , Data publikacji:

By podróżować i zwiedzać zagraniczne kraje, wcale nie trzeba dysponować dużym budżetem. Takie sposoby jak: couchsurfing, szukanie promocji lotniczych, rezerwacja biletów z dużym wyprzedzeniem czasowym pozwolą zaoszczędzić kilkaset złotych.

Z danych Instytutu Badawczego ARC – Rynek i Opinia wynika, że Polacy wyjeżdżają na zagraniczne wycieczki głownie z dwóch powodów: chcą w tym czasie zwiedzać ciekawe miejsca, poznawać odmienną kulturę, a także po to, by spędzać czas z bliskimi.

– Koniec wakacji to czas, kiedy w branży turystycznej zaczynają pojawiać się posezonowe zniżki. Biura podróży oferują więcej wyjazdów last minute, a linie lotnicze sprzedają bilety na loty czarterowe w niższych cenach – mówi Marko Brinkmann z internetowego portalu podróżniczego Tripsta.pl. Dobrze więc w tym czasie zaplanować niedrogi wyjazd. A jak to zrobić?

Oszczędzaj na noclegu

Bezpłatny nocleg najlepiej znaleźć wśród znajomych i krewnych. Według danych Instytutu Turystyki z takiego rozwiązania korzysta co trzeci turysta. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, warto zastanowić się nad opcją couchsurfingu.

To idea skupiająca na portalu internetowym z jednej strony miłośników podróżowania, a z drugiej osoby, które uwielbiają przyjmować gości, dzielić się swoimi ulubionymi miejscami, czy po prostu poznawać nowych ludzi. Te dwie grupy mają szansę spotkać się dzięki takiemu serwisowi. Zasada działania serwisu jest podobna do tej, która obowiązuje w serwisach społecznościowych – użytkownik tworzy swój profil, zamieszcza zdjęcia, uzupełnia zainteresowania i oferuje nocleg.

Dla tych, którzy zamiast nocowania u kogoś, wolą zakwaterować się w hotelu, pozostaje opcja wyszukiwania atrakcyjnych cenowo ofert.Opcji wybrania taniego noclegu jest kilka: camping, pensjonat, motel, hostel. Hotele również proponują noclegi w korzystnych cenach. W europejskich stolicach opłata za jedną dobę wynosi od 100 zł w pokoju jednoosobowym.

Kupując kilka noclegów, można skorzystać ze specjalnych programów rabatowych zwanych free nights, które stosują hotelarze.Przy rezerwacji określonej liczby noclegów, najczęściej trzech, klient kolejny dzień w hotelu może spędzić całkowicie za darmo.

Oszczędzaj na biletach

Tanie bilety lotnicze można kupić na kilka sposobów. Po pierwsze: trzeba szukać okazji. Regułą stało się już, że PLL LOT w każdą środę organizują promocję na wybrane loty. I tak za lot do Nowego Jorku w takiej promocji przyjdzie zapłacić w obie strony 1630 zł. Dla porównania warto wspomnieć, że regularne ceny tych lotów przekraczają granicę 2000 zł. Mając z kolei do dyspozycji niecałe 400 zł można zwiedzać europejskie stolice: Amsterdam, Pragę lub Paryż.

– Okazji można szukać również za pomocą Internetu na wyszukiwarkach i porównywarkach połączeń lotniczych, które podczas promocji nie pobierają opłat serwisowych – mówi Marko Brinkmann z Tripsta.pl. – Wówczas cena za podróż w obie strony może być tańsza niż bezpośrednio u przewoźnika – dodaje.

Tanie linie lotnicze również oferują szereg promocyjnych połączeń, których cena nie przekracza 100 zł. Trzeba jednak pamiętać, że lotniska tego typu przewoźników oddalone są od centrum miasta niekiedy o kilkadziesiąt kilometrów, trzeba więc liczyć się z tym, że pieniądze zaoszczędzone na bilecie trzeba przeznaczyć na transport do miasta.