Bez wizy do USA. Czym jest autoryzacja ESTA

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rejestracja ESTA to niezbędny krok, który musimy zrobić planując podróż do USA. Warto wiedzieć jak się do tego zabrać.

Program Ruchu Bezwizowego

Polska jest członkiem programu Visa Waiver Program (Program Ruchu Bezwizowego). Oznacza to, że co do zasady zniesiono konieczność uzyskiwania wiz wjazdowych do USA dla obywateli Polski. Nie każdy jednak może skorzystać z tej opcji. Bez wizy wjedziemy do USA w celach turystycznych i służbowych, pod warunkiem, że zamierzamy tam przebywać nie dłużej niż 90 dni. Jeśli do Stanów Zjednoczonych chcemy wjechać w celu podjęcia pracy czy studiów, bez wizy nie zostaniemy wpuszczeni za granicę kraju.

Nawet jeśli mamy prawo do wizyty w USA bez wcześniejszego uzyskiwania wizy, pamietać należy, że obowiązuje nas rejestracja w systemie ESTA – Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży.

Procedura rejestracji w systemie ESTA

Rejestracja rozpoczyna się złożeniem wniosku online na stronie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego. Nie powinniśmy się jednak przerażać formalnościami – wniosek ten jest łatwiejszy do wypełnienia niż wniosek o udzielenie wizy. W formularzu są pytania o dane osobowe, informacje o planowanej do USA podróży, dane dotyczące zatrudnienia, ewentualnej karalności, chorób zakaźnych lub aktywności w social mediach. Dodatkowo, aby dopełnić formalności należy uiścić opłatę – 4 dolary plus 10 dolarów, jeśli zostanie nam przyznana autoryzacja (zostaną one pobrane z karty). Decyzję możemy otrzymać w ciągu 72 godzin, nie warto więc zostawiać tego na ostatnią chwilę, tym bardziej, że bez autoryzacji nie dokonamy odprawy.

Rejestracja a wiza

Rejestracja w systemie ESTA jest naszym obowiązkiem, ale ma wiele zalet – jest na pewno łatwiejsza niż procedura uzyskania wizy. Wszystko załatwiamy online, nie jest potrzebna wizyta w żadnej placówce. Rejestracja jest też tańsza od wizy i ważna przez dwa lata, co pozwala nam na wielokrotny wjazd do USA w tym czasie. Należy jednak pamiętać, że autoryzacja wygasa jeśli w międzyczasie straci ważność nasz paszport, zmienią się dane wnioskodawcy (nie licząc danych kontaktowych).

Sama rejestracja nie uprawnia nas jednak do zmiany celu wizyty jeśli wjedziemy na teren Stanów Zjednoczonych na przykład jako turyści, a będziemy chcieli w czasie pobytu podjąć zatrudnienie. Do tego będzie nam już potrzebna wiza. Warto też zauważyć, że ani wiza, ani rejestracja w ESTA nie dają 100-procentowej gwarancji, że wjedziemy do USA. Ostateczna decyzja zależy od urzędnika, który będzie przeprowadzał kontrolę graniczną. Osoby, które przeszły bardziej szczegółową kontrolę w czasie procedury wizowej mają mniejsze prawdopodobieństwo odmowy wjazdu na teren kraju niż ci, którzy wyłącznie zarejestrowali się w systemie ESTA. Problem z wjazdem na terytorium USA nie stanowi jednak tak częstego problemu, żeby ubiegać się o wizę kiedy nie jest to wymagane przepisami prawa.

Z uwagi na pandemię koronawirusa zawieszone są możliwości wizyt w USA. Nie znaczy to jednak, że Polska wróciła do konieczności ubiegania się o wizę. Wraz z poluzowaniem obostrzeń będzie można wjechać na terytorium Stanów Zjednoczonych na obowiązujących przed pandemią zasadach.

Poszukując bardziej szczegółowych informacji na temat podróży do USA i formalności, których trzeba dopełnić warto wejść na stronę https://wizaonline.pl/blog/esta-rejestracja-podrozy-do-usa/. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne informacje.