Zapytaj Piotra. Dubaj, Qatar, USA. Gdzie i jakiej potrzebujemy wizy?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na kolejne Państwa pytania odpowiada ekspert w dziedzinie przewozów lotniczych i wyjazdów biznesowych Piotr Kalita. Tym razem wyjaśniamy wizowe meandry przy lotach do Dubaju, Qataru i USA.

W tym roku planuję długą, daleką podróż. Będę miał przesiadkę w państwie, w którym obowiązują wizy dla Polaków (USA, Qatar, Emiraty –Dubaj). Chciałbym wiedzieć czy czekając na kolejny lot będę potrzebował wizę tego kraju? Zakładam, że w tym czasie nie opuszczę lotniska.
Daniel

Panie Danielu

Najprostsza jest kwestia w przypadku podróży przez Qatar, ponieważ od 4 września 2012 roku zostały uproszczone zasady wydawania wiz turystycznych obywatelom polskim. Może Pan ją uzyskać na lotnisku w Doha, bez konieczności wcześniejszego uzyskania promesy. Jeśli nie opuszcza Pan strefy tranzytowej i przesiadka jest w ciągu dnia, wiza nie jest wymagana.

Inaczej wygląda kwestia w przypadku tranzytu w Stanach Zjednoczonych. Niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie wizy tranzytowej typu C-1 dla obywateli państw nieposiadających umowy z USA o ruchu bezwizowym. Wiza tranzytowa jest wymagana, nawet w przypadku nieopuszczania strefy tranzytowej lotniska. Jeśli nie ma Pan wizy turystycznej/biznesowej typu B1/B2 powinien się Pan zgłosić do konsulatu w celu ubiegania się o wizę tranzytową. Szczegółowe informacje dotyczące wymaganych dokumentów (ważność paszportu, zdjęcie, opłata, dodatkowe dokumenty – na przykład potwierdzony bilet lotniczy, rezerwacja hotelowa) można uzyskać telefonicznie w konsulacie w Warszawie lub Krakowie. W czasie rozmowy z konsulem zostaną zweryfikowane informacje dotyczące celu podróży.

Każdy turysta ubiegający się o wizę tranzytową jest traktowany jako potencjalny imigrant i musi wykazać, że ma wystarczające środki pieniężne na pobyt w USA, jest faktycznie przejazdem i jest na stałe związany z miejscem zamieszkania w Polsce.

Jadąc do Dubaju polscy obywatele muszą mieć wizę. Nie jest ona jednak wymagana jeśli tylko przesiada się Pan na kolejny samolot w ciągu 8 godzin i nie opuszcza strefy tranzytowej. Popularne są też wizy tranzytowe 96-godzinne lub 7-dniowe związane z krótkim pobytem w Dubaju. O wizę (a w zasadzie promesę) musi być Pan wystąpić z wyprzedzeniem (od ok. miesiąca do 7 dni przed przylotem do Dubaju). Można się również o nią ubiegać przy zakupie biletu za pośrednictwem linii lotniczej. Informacje podane przeze mnie proszę traktować jedynie orientacyjnie. Ponieważ wymagania wizowe mogą się zmieniać dynamicznie, proszę o ich sprawdzenie bezpośrednio z placówkami konsularnymi bliżej terminu wylotu.

Zdjęcie z serwisu fotolia-logo-white