Od nowego roku wjedziemy do Kazachstanu bez wiz. Zgodnie z decyzją kazachskiego rządu, obywatele Polski mogą podróżować po kraju bez wizy jedynie na podstawie paszportu, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni od momentu przekroczenia granicy. Kolejnym ułatwieniem będzie bezpośrednie połączenie między Warszawą a Astaną, które LOT zamierza uruchomić już maju.
Zmiany w wizach dotyczą 45 krajów, w tym Polski. Do tej pory, aby wyjechać do Kazachstanu należało ubiegać się o wizę i załatwić szereg formalności. Obecnie, na wyjazd zaplanowany do 30 dni potrzebny jest nam tylko paszport.
– Zmiany w przepisach wizowych to wielki krok w zacieśnianiu relacji między Polską i Kazachstanem. To szansa nie tylko dla polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój swojego biznesu w Kazachstanie, ale również dla turystów. Azja środkowa pozostaje nieodkryta. Zwiedzanie miast ze wspaniałą historią, uprawianie sportów zimowych, wspinaczka górska, czy wielodniowe trekkingi to jedynie część możliwości, które oferuje Kazachstan. A warto pamiętać, że ruch bezwizowy to dopiero pierwszy krok. Już w maju nasze kraje połączy bezpośrednie połączenie lotnicze – podkreśla Ałtaj Abibułłajew, ambasador Kazachstanu w Polsce.
Przyjęcie nowych zasad ma na celu poprawę i uproszczenie istniejących procedur wydawania wiz z uwzględnieniem aktualnych międzynarodowych realiów w dziedzinie polityki migracyjnej i wizowej oraz zmian w ustawodawstwie krajowym.
– Dążyliśmy do stworzenia prostych, jasnych, nowoczesnych i komfortowych zasad w oparciu o interesy naszych obywateli aktywnie współpracujących z partnerami zagranicznymi, a także obywateli innych państw, którzy są zainteresowani Kazachstanem. Jestem przekonany, że otworzy to dodatkowe możliwości dla biznesu do nawiązania współpracy ze światem zewnętrznym i ułatwi kontakty obywateli naszego kraju z zagranicznymi partnerami w różnych dziedzinach – tłumaczy szef kazachskiego MSZ Jerłan Idrisow.
Jedną z najważniejszych nowo wprowadzonych zasad jest przekazanie uprawnień wyrobienia zaproszeń od firm i osób prywatnych na wjazd cudzoziemców do Kazachstanu do zakresu kompetencji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Kazachstanu. – Znacznie ułatwi to proces wyrabiania zaproszeń, ponieważ będzie prowadzony nie tylko w Astanie i Ałmaty,
ale także we wszystkich ośrodkach regionalnych – tłumaczył Idrisow.
Zmiany mają na celu także pobudzenie ruchu turystycznego w Kazachstanie. Dla Polaków, którzy planują zwiedzanie największego kraju Azji Środkowej, to kolejna dobra informacja. LOT już zapowiedział bowiem, że w maju uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie między Warszawą i Astaną – stolicą Kazachstanu.