Zapytaj Piotra. Paszport, dowód,… Jaki dokument dla dziecka?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na kolejne Państwa pytania odpowiada ekspert w dziedzinie przewozów lotniczych i wyjazdów biznesowych Piotr Kalita. Tym razem radzimy, jakie dokumenty podróży do jakich krajów trzeba zabrać, jeśli wybieramy się tam z dzieckiem.

Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy? Jadę z 14-letnim synem do Londynu. Czy dziecko musi mieć koniecznie paszport, jeśli jest wpisane do mojego? Koleżanka twierdzi, że też muszę mieć paszport, ponieważ Anglia nie należy do strefy Schengen. Czy nie wystarczy dowód osobisty lub prawo jazdy? Proszę o wyjaśnienie.

Anna

Pani Anno

Jedynymi dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są paszport lub dowód osobisty. Ten przepis dotyczy każdej osoby, także dzieci. Od 26 czerwca 2012 roku nie są ważne wpisy dzieci w paszportach rodziców. Na tej podstawie dziecko nie może już odbyć podróży zagranicznej. Wymagane jest by każde dziecko miało swój własny paszport lub dowód osobisty. Można go wyrobić tuż po otrzymaniu metryki urodzenia. Dlatego powinna Pani jak najszybciej wyrobić dziecku dokument tożsamości, żeby wyjechać z nim do Londynu.

Często wątpliwości budzi sposób podróżowania między krajami należącymi do Unii Europejskiej, a nie należącymi do strefy Schengen i odwrotnie. Jeśli poruszamy się po krajach Unii, nie jest dokonywana kontrola graniczna, ale jest sprawdzana tożsamość każdego pasażera przy odprawie na lotnisku.

Tożsamość może zostać stwierdzona wyłącznie na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Pani prawo jazdy lub akt urodzenia dziecka nie są dokumentami, na podstawie których można odbyć te procedurę.

Przypomnijmy, że w przypadku podróży do krajów należących do Unii Europejskiej wystarczającym dokumentem tożsamości jest dowód osobisty. W przypadku wyjazdu do Wielkiej Brytanii, która częściowo przystąpiła do strefy Schengen, musimy przejść przez kontrolę graniczną na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Także do przekraczania granic państw Unii Europejskiej oraz strefy Schengen nienależących do Unii (Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein, Islandia) wystarczy dowód osobisty.

Jeżeli natomiast opuszczają Państwo Unię Europejską lub strefę Schengen, jedynym dokumentem umożliwiającym podróżowanie jest ważny paszport.

Zdjęcie dzięki fotolia-logo-white