Zapytaj Piotra. Lecimy z bliźniętami

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na jaką zniżkę mogą liczyć w liniach lotniczych bliźnięta? - na te pytania odpowiada Piotr Kalita, nasz ekspert od przewozów lotniczych.

Moja siostra wybiera się na wakacje do Hiszpanii. Będzie leciała z dziećmi (bliźnięta półtoraroczne). Na jaką zniżkę może liczyć? W biurze podróży powiedzieli, że dzieci nie mogą dostać tej samej zniżki. Jedno dziecko musi mieć droższy bilet. Proszę
o wyjaśnienie. Czy powinnam lecieć razem z siostrą?

Tatiana

Pani Tatiano

Dziecko do lat dwóch, niezajmujące własnego miejsca w samolocie jest uprawnione do 90-procentowej zniżki, udzielonej od standardowej taryfy (lub wybranych taryf promocyjnych). W terminologii lotniczej takiego pasażera określa się jako „infant”. Jest on również zwolniony z niektórych opłat lotniskowych, dlatego jego bilet jest zazwyczaj bardzo tani. Limit nadawanego bagażu jest obniżony do 10 kilogramów.

Pewną niedogodnością jest konieczność trzymania dziecka na kolanach w czasie całego rejsu. W niektórych samolotach możliwe jest umieszczenie go w specjalnej kołysce (dotyczy to bardzo małych dzieci). Każde takie dziecko musi podróżować ze swoim opiekunem. Niedopuszczalne jest, aby jeden dorosły miał pod opieką więcej niż jedno dziecko, z dwóch powodów związanych z bezpieczeństwem pasażerów. Po pierwsze – do pasa bezpieczeństwa osoby dorosłej można dołączyć tylko jeden dodatkowy pas dla dziecka. Po drugie – w danym rzędzie foteli jest tylko jedna dodatkowa maska tlenowa. Dlatego w każdym rzędzie może siedzieć wyłącznie jeden dodatkowy pasażer. W przypadku dekompresji każda osoba musi mieć możliwość skorzystania z indywidualnej maski. Przypominam, że najpierw nakładamy maskę sobie, następnie dziecku.

Dlatego drugie dziecko może podróżować wyłącznie na zasadach przewidzianych dla dzieci starszych – od 2 do 12 lat. Mali podróżni mogą skorzystać z 50- lub 25-procentowej zniżki i mają prawo do zajęcia własnego miejsca. Również limit nadawanego bagażu jest taki sam jak dla osoby dorosłej.

Podróż lotnicza z dwojgiem małych dzieci jest dosyć uciążliwa. Jeśli ma Pani możliwość podróżowania z siostrą, drugie z bliźniąt może polecieć jako „infant” pod Pani opieką. W takiej sytuacji będziecie siedzieć w różnych rzędach.