Donovaly. Rodzinny mix po słowacku

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jeśli szukacie ośrodka narciarskiego, w którym Wasze dzieci będą mogły uczyć się na oślej łączce, a Wy w tym czasie szusować na przyzwoitych czerwonych trasach powyżej 1400 m.n.p.m., to wybierzcie się do naszych południowych sąsiadów, Słowaków. Donovaly to prawdziwy narciarski (i nie tylko) mix w pigułce.

Donovaly to niewielka wieś na Słowacji, leżąca w obrębie Parku Narodowego Niskich Tatr, kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Przebiega przez nią międzynarodowa trasa, łącząca Rużomberk z Bańską Bystrzycą. Dziś osada, rozciągająca się na wysokości około 1000 m.n.p.m. znana jest przede wszystkim ze znajdującego się tutaj rodzinnego ośrodka narciarskiego Snów Park Donovaly.

Dla wszystkich…

Jeśli chcielibyśmy sobie wyobrazić idealny kurort, skrojony na potrzeby rodzinnego wypoczynku, to Donovaly idealnie wpasują się w tę koncepcję.
Lewa część ośrodka, Záhradište, to – zachowując proporcje – nieco mniejsza Białka Tatarzańska, z łagodnymi i bardzo szerokimi stokami, idealnymi do nauki jazdy na nartach, ale także do uprawiania szerokiej carvingowej jazdy. SToki w tej części obsługuje 6 wyciągów – przede wszystkim szybkie 6-osobowe krzesło oraz szybki wyciąg talerzykowy Poma oraz 4 wyciągi orczykowe.

Mamy tutaj także do dyspozycji niewielki snow park. Kilka razy w tygodniu stoki narciarskie po tej stronie ośrodka są oświetlone i możemy korzystać z wieczornej jazdy od g. 15 do 20. Oddane do jazdy wieczornej w sumie dwa kilometry to może nie imponująca długość, ale dodając do tego inne, nie tylko narciarskie atrakcje, w zupełności wystarczy. NA wieczornym stoku możemy bowiem skorzystać także z sanek oraz – co jest ewenementem na Słowacji – ze SNOOC SKI, czyli „pojazdu” w postaci siedziska z przytwierdzoną jedną krótką nartą, który pozwala nam w pozycji siedzącej spróbować carvingowej jazdy na krawędziach.

…dla dzieci…

Specjalnie z myślą o dzieciach funkcjonuje tutaj Kids Park, największy park rozrywki dla dzieci w Europie Środkowej. Najmłodsi mogą się tutaj uczyć jazdy na nartach na bardzo łagodnych stokach, ale przede wszystkim bawić. Całość obsługuje dziewięć wyciągów taśmowych oraz kilka wolnych wyciągów orczykowych. Jest też napędzana silnikiem karuzela. Dzieci mogą uczęszczać do szkółki narciarskiej od 3 roku życia. Organizatorzy codziennie zapraszają najmłodszych oraz ich rodziców na południowy „Show on snow”, połączony z zabawami na śniegu oraz przejazdem specjalnym świeżym pociągiem.

Dodatkową atrakcją są psie zaprzęgi, bo Donovaly słyną z organizowanych tutaj wielokrotnie Mistrzostw Świata Psich Zaprzęgów, w których startują takie rasy jak Siberian Husky, Alaskan Malamut, Samojed i Pies Grenlandzki.
To właśnie dlatego także i spędzający tutaj czas turyści mogą wynająć psi zaprzęg i spróbować zabawy na saniach na długiej, przyjemnej śnieżnej pętli.

…i dorosłych

Donovaly Snów Park oferuje także stoki dla bardziej wybrednych narciarzy. Gdy dzieci uczą się podstaw narciarstwa w Záhradište, rodzice mogą się przemieścić na szczyt Nova Hola (1361 m.n.p.m.). Tutejsze trasy obsługuje wygodny i szybki 6-osobowy wyciąg krzesełkowo-gondolowy Telemix (przy gorszej pogodzie możemy korzystać z wagoników a nie krzesełek).
Trasy na Nowej Holi to raj dla miłośników carvingu – czerwone trasy 2 i 2a są szerokie i doskonale przygotowane i obsługiwane przez szybki talerzyk Poma. Przy jego dolnej stacji możemy zatrzymać się w bufecie i posiedzieć chwilę na słońcu.


W samej góry do samego dołu poprowadzi nas „czerwona” trasa nr. 9, której fragment, zyskując oznaczenie nr. 10 ma oznaczenie „czarne”.

Najlepszy Fresh Track na Słowacji?

Punktem, którego nie można opuścić, jest Fresh Track, czyli wczesnoporanna jazda w ograniczonej liczbie osób po dziewiczym „sztruksie” (Słowacy nazywają go „manczesterem”) na stokach Nowej Holi.
Przy dolnej stacji meldujemy się około 7 rano i korzystamy ze stoków do 8.30. W zależności od warunków skorzystać z Fresh Tracku możemy w każdą sobotę, zarezerwować – z jednodniowym wyprzedzeniem.
Od 8.30 w barze Husky przy dolnej stacji czeka na uczestników wyborne śniadanie z szerokim wyborem serów, pieczywa, mięsa oraz kieliszkiem prawdziwego szampana. Cena: 55 euro.


Przydatne INFO:

O Donovaly: https://www.parksnow.sk/
Hotel Galileo: https://www.galileohotel.sk