Dropshipping, czyli szansa na sprzedaż z każdego zakątka Ziemi

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zgodnie z prognozami ekspertów z Sociomantic Labs w 2020 roku na polskim rynku e-commerce będzie ponad 30 tysięcy sklepów internetowych. Dynamiczny rozwój e-biznesów związany jest z coraz większą popularnością zakupów online. Chociaż przyszłość handlu jest w sieci, niektóre przedsiębiorcze osoby obawiają się otworzyć e-sklepy. Społeczeństwo jest świadome, że własny sklep internetowy to praca na cały etat, która może ograniczyć pasje oraz mobilny tryb życia.

Rozwiązaniem tego dylematu jest nowoczesny model logistyczny, dropshipping, o którym w  dzisiejszym artykule opowiedzą specjaliści z platformy sklepowej Sky-Shop.pl.

Na czym polega sprzedaż dropshipping?

Zacznijmy od początku. Najpierw zakładasz sklep internetowy i go konfigurujesz. Następnie znajdujesz branżowe hurtownie dropshipping i pobierasz od nich produkty do sklepu. Co dalej? Klient kupuje w Twoim e-sklepie przedmiot, a zamówienie automatycznie przekazywane jest do dostawcy. Po czym hurtownia wysyła towar bezpośrednio do odbiorcy.

Jako właściciel witryny nie musisz pakować paczek i uczestniczyć w wysyłce. Nie zajmujesz się również magazynowaniem towaru. Co w takim razie należy do Twoich obowiązków? Przede wszystkim troszczysz się o Obsługę Klienta, także tę posprzedażową w przypadku zwrotów czy reklamacji. Twoim zadaniem jest również dbałość o sprzedaż  czyli szeroko pojęty marketing. Jako właściciel sklepu internetowego powinieneś czuwać nad jego rozwojem i pozyskiwaniem klientów, ponieważ to właśnie od ilości transakcji będzie zależał Twój zysk. W takim razie, czego potrzebujesz, abyś zaczął sprzedawać w modelu dropshipping? Tak naprawdę wystarczy Ci tylko komputer, dostęp do Internetu i telefon komórkowy. Dlatego w tym modelu możesz handlować z każdego zakątka Ziemi! Nieważne gdzie jesteś – Twój sklep internetowy może być częścią polskiego dynamicznego rynku e-commerce!

Jakie są zalety modelu dropshipping?

Zastanówmy się najpierw nad plusami dropshippingu dla Twojego klienta. Najważniejszą korzyścią dla odbiorcy jest to, że dostaje zamówiony produkt znacznie szybciej niż w innych modelach logistycznych. Z uwagi na to, że jesteś pominięty w procesie wysyłki, towar może trafić do konsumenta nawet w ciągu 24 godzin. Jakie są plusy dropshippingu dla Ciebie jako właściciela sklepu internetowego? Nie ponosisz dodatkowych kosztów w postaci wynajmowania powierzchni magazynowej. Ponadto nie zamrażasz gotówki w towarze, ponieważ zamówienie wpływa do hurtowni dopiero w momencie finalizacji transakcji przez klienta. Dzięki temu nie potrzebujesz dużego kapitału na otwarcie i prowadzenie sklepu internetowego. W tym przypadku bariera wejścia na rynek jest minimalna. Zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na skuteczną promocję e-biznesu, która przełoży się na większy zyski. Przejdźmy teraz do ostatniej zalety dropshippingu, a mianowicie: mobilności. W tym modelu nie jesteś uwiązany wysyłką paczek czy doglądaniem pracowników na magazynie. Nawet paragony czy faktury możesz wysyłać elektronicznie. Wystarczy, że będziesz miał zawsze ze sobą laptopa z dostępem do Internetu i już możesz sprzedawać. Realizuj swoją pasję, podróżuj i rozkręcaj e-biznes!

Jakie są wady dropshippingu?

Ten model logistyczny ma również swoje minusy. Dla początkującego e-biznesmena problematyczne może się okazać już samo znalezienie odpowiedniego dostawcy. Mimo, że na rynku jest coraz więcej hurtowni dropshipping, to nie wszystkie platformy sklepowe dają możliwość integracji z nimi. Oprogramowanie Sky-Shop.pl połączone jest z ponad 40 takimi dostawcami. Powinieneś pamiętać również, aby wynegocjować korzystne umowy z hurtowniami. Jakie są inne wady dropshippingu? Niestety, jesteś uzależniony od oferty dostawcy. W przypadku, gdy towar skończy się na magazynie hurtowni, nie będziesz miał czym handlować. Dlatego powinieneś sprzedawać produkty, które cechują się stałym poziomem zbytu w ciągu roku. Ostatnim minusem dropshippingu jest fakt, że nie masz pełnej kontroli nad procesem dostawy. Oznacza to, że paczki mogą nie być zapakowane z taką starannością, jak byś sobie tego życzył. Być może dla Ciebie to banał, jednak pakowanie przesyłek jest elementem Brand marketingu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dropshippingu? W takim razie obejrzyj wywiad z managerem Sky-Shop.pl, Maciejem Cebertowiczem.

Podsumowanie

Dropshipping jest świetną alternatywą dla osób, które chcą mieć rentowny sklep internetowy, ale cenią sobie mobilny tryb życia. Pamiętaj jednak, że ten model logistyczny ma również swoje wady i na dłuższą metę sprzedawanie jedynie w ten sposób może okazać się problematyczne. Może warto w przyszłości pomyśleć nad działaniem w innych modelach logistycznych?

Podobał Ci się ten artykuł? Zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowy? W takim razie napisz do nas na info@sky-shop.pl, a my z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania! Możesz również założyć sklep testowy na stronie https://sky-shop.pl/ i sprawdzić oprogramowanie przez 14 dni za darmo!

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji