Dubaj na czele globalnego ożywienia turystyki

Autor tekstu: , Data publikacji:

Najnowsze dane opublikowane przez Departament Turystyki i Handlu Marketingu Dubaju (Dubai Tourism) pokazują, że miasto przyjęło 3,7 mln zagranicznych odwiedzających w okresie 11 miesięcy od lipca 2020 r. do maja 2021 r. Od lipca do grudnia 2020 r. emirat odwiedziło ponad 1,7 miliona turystów z otwartych krajów oraz dodatkowe dwa miliony odwiedzających w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r.

– Nowe dane pokazują, że ożywienie w turystyce Dubaju nabiera tempa pomimo obecnych wyzwań, przed którymi stoją rynki międzynarodowe. Rosnące tempo ożywienia odzwierciedla nie tylko mocne strony sektora turystycznego Dubaju i różnorodność jego rynków źródłowych, ale także odporność gospodarczą i elastyczność emiratu w obliczu szybko zmieniających się warunków globalnych. Widzieliśmy duże zaangażowanie i aktywność ze strony wszystkich zainteresowanych stron z sektora publicznego i prywatnego, aby wspólnie pracować nad innowacyjnym podejściem, które pozwoli na zrównoważoną odbudowę sektora. Co więcej, zdolność Dubaju do wdrożenia rygorystycznego reżimu sanitarnego i zasad BHP sprawiła, że ​​miasto jest jednym z najbezpieczniejszych na świecie miejsc dla podróżnych. Przygotowując się do organizacji Expo 2020, te wypracowane standardy pozwolą nam mieć pewność, że wydarzenie zapewni najwyższe światowe standardy bezpieczeństwa dla wszystkich odwiedzających – skomentował Szejk Hamdan bin Mohammed bin Rashid Al Maktoum, książę koronny Dubaju i przewodniczący rady wykonawczej.

Ograniczenia w podróżowaniu na kluczowych tradycyjnych rynkach źródłowych wpłynęły na ogólne wyniki branży w ciągu ostatniego roku. Indie i Wielka Brytania, utrzymały jednak swoje dominujące pozycje, będąc jednymi z pięciu największych generatorów ruchu w tym okresie, wraz z Rosją, Pakistanem i Egiptem. Pojawiły się również inne rynki źródło zwłaszcza z krajów WNP, takich jak Kazachstan i Ukraina oraz rynków wschodnioafrykańskich Etiopii i Sudanu, które wykazały silny potencjał wzrostu i znalazły się w pierwszej piętnastce rynków dla Dubaju.

Strategia odbudowy turystyki Dubaju, okazała się kluczowa dla ożywienia najpierw krajowego rynku hotelarskiego w maju 2020 r., przygotowując miasta na powrót międzynarodowych gości w lipcu 2020 r. Stłumiony popyt na pobyty napędził rozwój turystyki, a obłożenie hoteli znacznie wzrosło z 35% w lipcu 2020 roku do 58% w maju 2021 roku. Obłożenie hoteli w Dubaju osiągnęło najwyższy poziom w grudniu 2020 roku (69%) oraz w styczniu 2021 roku (66%). Warto zauważyć, że średnia cena za dzień (ADR) wzrosła z 238 AED w lipcu 2020 r. do 383 AED w maju 2021 r. Łącznie 591 obiektów hotelowych ze 100 000 pokojami działało w lipcu 2020 r. w zgodności z protokołami BHP. W maju 2021 r. liczba ta wzrosła do 715 obiektów hotelowych oferujących 128 000 pokoi.

Połączone działania firmy Dubai Tourism i partnerów mające na celu zwiększenie popytu na podróże krajowe sprawiły, że hotele miejskie przyjęły 5,5 miliona turystów krajowych w okresie od lipca 2020 r. do maja 2021 r., w porównaniu z 2,66 milionami przyjazdów do hoteli krajowych w tym samym okresie rok wcześniej, co stanowi zdumiewający wzrost o 106% rok do roku.

Podjęto szereg inicjatyw w zakresie bezpieczeństwa, w tym szeroki zakres środków ostrożności, a także skuteczne programy testów i szczepień. Szeroko zakrojone i trwałe wysiłki Dubaju na rzecz powstrzymania pandemii zyskały międzynarodowe uznanie dzięki Światowej Radzie Podróży i Turystyki (WTTC), która przyznała miastu pieczęć „Bezpieczne podróże”.

Oprócz wznowienia imprez rekreacyjnych, Dubaj opracował również udaną strategię ożywienia sektora imprez biznesowych, co pozwoliło na wznowienie międzynarodowych imprez w październiku, a następnie organizację dużych wydarzeń, takich jak GITEX (grudzień 2020 r.), Gulfood (luty 2021), Arabian Travel Market (maj 2021) i Arab Health (czerwiec 2021). Od września 2020 r. do połowy maja w Dubaju odbyło się łącznie 3136 wydarzeń biznesowych, w których wzięło udział 813,832 delegatów.