Kup winietę i zatrzymaj się w Słowenii

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dla wielu turystów pierwsza wizyta w Słowenii jest punktem na trasie do obranego, wakacyjnego celu. Zatrzymują się tu na chwilę, by podziwiać malownicze krajobrazy i zabytkowe miasta. Przyjeżdżając tu raz, Słowenia zapada w pamięć na długo. W 2018 roku zmieniają się warunki zakupu winiet, co sprawi, że jeszcze więcej osób zdecyduje się odwiedzić najpiękniejsze miejsca tego różnorodnego kraju.

W 2018 roku turystów pozytywnie zaskoczą zmiany dotyczące winiet na słoweńskie autostrady. Przedstawiając dowód zakupu tygodniowej lub miesięcznej winiety otrzymuje się możliwość na zwiedzanie zabytków w Lipicy, Mariborze, Ptuju, a także Zamku Predjama i Jaskini Postojnej. Warto poznać szczegóły promocji i… zacząć planować podróż.
Kampania skierowana jest do wszystkich turystów europejskich zmierzających w kierunku Morza Adriatyckiego i Bałkanów samochodami, z przyczepami kempingowymi i na motocyklach. Daje wyjątkową szansę na atrakcyjny cenowo postój w Słowenii i zobaczenie miejsc znanych na całym świecie.

Aby ułatwić dostęp do informacji, strony dotyczące akcji zostały przetłumaczone również na języki: niemiecki, włoski, węgierski, czeski i polski. Uruchomiono również kampanię na portalu TripAdvisor oraz w mediach społecznościowych. Zostało wysłanych także ponad 6,5 miliona emaili. W głównych punktach sprzedaży winiet są także dystrybuowane ulotki informujące o promocji.
Co warto zatem zobaczyć przejeżdżając przez Słowenię?

Ptuj – najstarsze miasto w Słowenii i Kurentovanje wpisane  na listę UNESCO

Ptuj jest jednym z najstarszych miast Słowenii – jego historia sięga epoki kamienia łupanego, a Kurentovanje to słowiański obyczaj ludowy w czasie karnawału, podczas którego świętuje się nadejście wiosny i wyprasza złe, zimowe duchy. Nazwa odnosi się do głównej postaci święta w charakterystycznym futrzanym kostiumie, zwanej Kurent lub Korent  – symbolizującej moc płodności, rozrodu i szczęścia oczekiwanego nadchodzącą wiosną. Zakup winiety zapewnia bezpłatny wstęp do Muzeum Regionalnego Ptuj-Ormož, najpopularniejszej winnicy i do klasztoru Dominikanów.

Winiarskie tradycje w Mariborze

Maribor jest drugim co do wielkości miastem Słowenii. Nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Usytuowany w jednym z najlepszych regionów winiarskich w kraju, przyciąga możliwością odwiedzenia najstarszej winorośli na świecie. Nadal produkuje się tu czerwone winogrona  Žametovka. Niezwykłego trunku można spróbować w Dniu Świętego Marcina podczas Old Vine Festival odbywającego się w listopadzie.
Zakup winiet zapewni zwiedzającym szereg atrakcji w Mariborskim Muzeum Regionalnym, Old Wine House, a także zniżki w restauracji i lodziarni. Dodatkowo, chętni mogą skorzystać z darmowej jazdy na pojeździe elektrycznym Maister oraz odbyć przejażdżkę na malownicze Wzgórza Pohorje.

Jaskinia Postojna i Zamek Predjama

Predjama figuruje na liście Rekordów Świata Guinnessa jako największy zamek jaskiniowy na świecie! Znajdująca się w pobliżu jaskinia jest jedną z najczęściej odwiedzanych jaskiń turystycznych w Europie. Ma też długą tradycję: w tym roku obchodzi 200. rocznicę otwarcia dla zwiedzających! Przy zakupie winiety, otrzymuje się 4 bezpłatne wejściówki na wystawę Expo Postojna Cave Karst.

Stadnina koni Lipica

Romantyczna przejażdżka zaprzęgiem po najpiękniejszych uliczkach, spacer malowniczymi dróżkami wśród natury, białe klacze na zielonym pastwisku.… To tylko niektóre z atrakcji, które zachęcają do zatrzymania się w Lipicy. Malownicza stadnina przyciąga coraz więcej turystów.