Malta. Dlaczego warto się wybrać na kamienną wyspę?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Malta ma przede wszystkim do zaoferowania doskonałą pogodę, niezwykłą gościnność mieszkańców oraz niesamowite widoki. Wakacje na wyspie można planować przez cały rok, ponieważ sezon turystyczny się tu nigdy nie kończy.

Wakacje przez cały rok

Wakacje na słonecznej wyspie, wykupione w biurze podróży Exim Tours lub innym miejscu, można spędzić na kilka sposobów. Wspaniałe plaże i ciepłe morze to wystarczający powód, by przez cały urlop leniuchować w najpiękniejszych okolicznościach przyrody. Roczna amplituda temperatur na Malcie wynosi 23 stopnie Celsjusza, subtropikalny śródziemnomorski klimat to gwarancja wspaniałej i upalnej w sezonie letnim aury, w najchłodniejszych miesiącach temperatura nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Najpiękniejsze plaże piaszczyste i kamieniste: Anchor Bay, Mellieha Bay zwana Ghadira Bay, Ghajn Tuffieha Bay, St. George’s Bay, Gnejna Bay i Wied iz-Zurrieq. Większość z nich ulokowana jest wzdłuż północnego i zachodniego brzegu wyspy.

Mieszkańcy Malty słyną ze swojej gościnności, chętnie służą pomocą i są bardzo życzliwi. Przystosowali się do turystycznego charakteru swojej wyspy.

Na Malcie można spędzać czas w sposób ciekawy i aktywny również poza sezonem. Dzięki temu, że pogoda jest wspaniała, a słońce zawsze wysoko można uprawiać turystykę rowerową oraz pieszą i przede wszystkim eksplorować miejsca historyczne oraz liczne maltańskie muzea.

Atrakcje turystyczne

Stolica Malty La Valetta jest najmniejszą europejską stolicą, którą warto odwiedzić m.in. ze względu na to, aby zobaczyć konkatedrę św. Jana, kościoły, ponad 300 zabytków, parki oraz barokową architekturę ciasnych uliczek i pięknych wykonanych ze złotego piaskowca kamienic.  Mdina nazywana cichym miastem, to najmniejsze maltańskie miasto, w którym wspaniałe zabytki można podziwiać z dala od miejskiego zgiełku. Klify Dingli zdobiące południową część wyspy uznawane są za najpiękniejsze miejsce na Malcie.

Maltańska kuchnia

Kulinarna eksploracja Malty to jeden z lepszych sposobów na lepsze poznanie kultury i obyczajowości kamiennej wyspy. Jej mieszkańcami są przedstawiciele wielu narodowości, najsilniejsze są wpływy angielskie, sycylijskie i arabskie. Warto spróbować takich smakołyków, jak:

  • maltańskie kannoli – bardzo słodkie precle nadziewane figami, ricottą lub kremem czekoladowym,
  • ftira – popularna kanapka, w wersji podstawowej na zimno: z sosem pomidorowym, tuńczykiem, pomidorem, oliwkami oraz kaparami, na ciepło: z mozzarellą, tuńczykiem i krewetkami podawana w formie okrągłego placka z dziurką w środku,
  • soppa tal-armla –  zupa jarzynowa podawana z kawałkiem koziego sera.