Odkryj uroki Dominikany

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dominikanę można opisać na różne sposoby, lecz mówiąc o tym urokliwym zakątku świata nie sposób nie użyć takich słów-kluczy jak: lazurowe morze, biały piasek egzotycznych plaż, merengue i bachata, wyśmienita kuchnia, ekologiczne tereny i łagodny klimat przez cały rok. Ta część Karaibów stanowi gratkę nie tylko dla poszukujących rajskiego relaksu wśród palm, lecz również turystów żądnych wrażeń. Co można robić na Dominikanie oprócz wylegiwania się na plaży, pływania w lazurowej wodzie i popijania owocowych koktajli.

Przydatne informacje

Umiejscowiona w centrum Wysp Karaibskich, otoczona od północy Oceanem Atlantyckim, a od południa Morzem Karaibskim, Republika Dominikany rozciąga się na powierzchni blisko 48 500 km2, zajmując ponad 63% powierzchni wyspy, którą dzieli z Republiką Haiti. Kraj zamieszkały przez 10-milionową populację podzielony jest na 31 prowincji i dystrykt społeczny Santo Domingo. Stolicą, a zarazem najstarszym miastem Dominikany jest zamieszkane przez blisko 1/4 ludności kraju Santo Domingo de Guzmán. Średnia roczna temperatura na Dominikanie wynosi od 18 do 27 stopni Celsjusza, a więc ciepły i przyjazny klimat panuje tu przez cały rok.

Językiem urzędowym Dominikany jest hiszpański, choć z pewnymi naleciałościami, pochodzącymi z mowy rdzennych mieszkańców wyspy z plemienia Taino. Znajomość hiszpańskiego przydaje się zwłaszcza na zakupach – łatwiej negocjować ceny z ulicznymi sprzedawcami, którzy turystom niewładającymi tym językiem potrafią narzucić bardzo wysokie kwoty za swoje towary. Walutą obowiązującą na Dominikanie jest peso, choć w wielu miejscach można też płacić dolarami amerykańskimi, co przy śledzeniu aktualnych kursów, może czasem okazać się bardzo korzystne.

Rzut oka na historię

Dominikana zaczęła “istnieć” dla Europejczyków od 5 grudnia 1492 roku, czyli od momentu odkrycia jej przez Krzysztofa Kolumba. Wówczas cała wyspa nazwana została Hispaniolą (La Española), czyli “Małą Hiszpanią”, a nazwa ta funkcjonowała w języku polskim aż do XIX wieku. Potem zastąpiono ją “Haiti”, choć w wielu językach po dziś dzień używa się słowa “Hispaniola”. W 1508 na mocy rozporządzenia ówczesnego króla Hiszpanii, Ferdynanda, Dominikanę nazwano Wyspą Santo Domingo. Rdzennymi mieszkańcami karaibskiego państwa, jeszcze przed Kolumbem, byli Tainowie i Karaibowie. Kraj uzyskał niepodległość 27 lutego 1844 roku.

Wycieczki na Dominikanie, czyli co warto zobaczyć?

Serce Karaibów łączy w sobie wszystkie te elementy, które składają się na udane wakacje. Dominikana zapewnia wypoczynek pośród palm, możliwość poobserwowania zwierząt specyficznych tylko dla tego rejonu świata, możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym kraju i skosztowania smakołyków różnorodnej kuchni karaibskiej. Które rejony Dominikany zatem warto odwiedzić?

 • kurorty:
  • Punta Cana – jedno z najbardziej rozwiniętych turystycznie miejscowości na Dominikanie, z przepastnymi plażami;
  • Bavaro – z parkiem, w którym żyją prawie wszystkie gatunki zwierząt wyspy, zrekonstruowaną wioską prekolumbijskiej ludności Tainów oraz narodowym rezerwatem, który najwygodniej zwiedza się podczas wycieczek typu safari;
  • Uvero Alto – miejscowość położona na północnym wschodzie wyspy, chętnie odwiedzana przez windsurferów korzystających z uroków wysokich fal
 • Santo Domingo de Guzmán – stolica Dominikany, w której nowoczesność spotyka się z tradycjami. Miasto oferuje zabytki takie jak pałac wicekróla, ale i centra handlowe i rozrywkowe, a także atrakcyjne tereny przyrodnicze. Na uwagę zasługuje tętniąca zwłaszcza kulturalnym życiem Dzielnica Kolonialna. Stolica Republiki Dominikany jest wg UNESCO w dziesiątce najciekawszych pod względem turystyki kulturalnej miast na Wyspach Karaibskich.
 • Dominikana słynie ze wspaniałych wybrzeży: krystalicznie czystych wód i jasnego piasku na plaży.
 • Parki narodowe i ogrody botaniczne – rezerwaty botaniczne i zoologiczne, parki miejskie z chronionymi gatunkami roślin i zwierząt będą niewątpliwą gratką dla miłośników przyrody.
 • Narodowe zoo, w którym można podziwiać różnorodność fauny, specyficznej dla tej części Karaibów, w tym m.in. legwany, ptaki palmowce czy amerykańskie krokodyle.
 • Plaza de la Cultura – znajdujące się w samym środku Santo Domingo Centrum Kultury, które tworzy kompleks budynków, w tym: Biblioteki Narodowej, Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Historyczne i Geograficzne, Teatr Naturalny.

wycieczki-dominikana

Punta Cana – turystyczna mekka

Punta Cana zlokalizowana na wschodnim krańcu wyspy obok Puerto Plata jest najpopularniejszą turystyczną destynacją Dominikany. To zarazem miejscowość, region, jak i najdalej wysunięty na wschód przylądek tego karaibskiego kraju. Nic dziwnego, ponieważ zarówno rozbudowana i doskonale wyposażona infrastruktura hotelowa, z obiektami noclegowymi znanych międzynarodowych sieci, zapewniającymi niezapomniany wypoczynek na Dominikanie, jak i ulokowanie nad najbardziej urokliwymi plażami Wysp Karaibskich są wszystkim tym, czego szukają turyści.

Planujących odwiedzić Punta Cana obsługuje m.in. port lotniczy znajdujący się w pobliżu miejscowości. Posiada on bezpośrednie połączenia z europejskimi lotniskami np. w Madrycie, Paryżu, Frankfurcie, Londynie, Katowicach i Warszawie.

Poza rozwiniętą bazą hotelową i wysokim standardem obsługi turystycznej Punta Cana słynie z kilkudziesięciokilometrowej plaży z białym piaskiem, malowniczego świata podwodnego, z rafami koralowymi, bujnej roślinności. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają tropikalne ogrody, restauracje z międzynarodową kuchnią, łaźnie. Miłośnicy fauny i flory powinni odwiedzić Park Ekologiczny oraz rezerwat lasu równikowego ze słodkowodnymi lagunami.

Dominikański bursztyn

Jedną z atrakcji turystycznych w Punta Cana jest zlokalizowane w Puerta Plata muzeum bursztynu. Wystawione tam okazy jantaru pochodzą nie z zastygłej żywicy z sosny jak nasze nadbałtyckie bursztyny, lecz z drzewa wymarłego już gatunku Hymenaea protera, podobnego do występującego obecnie w obszarze śródziemnomorskim szarańczyna strąkowego. Zatopione w żywicy skamieliny datuje się na okres trzeciorzędu, czyli miliony lat wstecz. Bursztyn dominikański może mieć zabarwienie żółte lub czerwone oraz dużą przezroczystość, spotyka się też, choć rzadziej, niebieski bursztyn. Jego kolor bierze się ze zdolności jantaru do fluorescencji o błękitnym odcieniu, widocznym w świetle słonecznym. Tego rodzaju bursztyn pochodzi wyłącznie z Dominikany i Meksyku. Na Karaibach wydobywa się go w górach: Cordillera Septentrional i Cordillera Oriental oraz ze złóż na terenach nizinnych u podnóży drugiego z wymienionych pasm górskich. Z uwagi na rzadkość występowania niebieski bursztyn jest w jubilerstwie niezwykle cennym kamieniem, a wyroby biżuteryjne z niego potrafią osiągać niebotyczne ceny.

Na kulinarnym szlaku

Oprócz zapierających dech w piersiach widoków Dominikana jest również krajem oryginalnych doznań kulinarnych. Z racji tego, że dzisiejsza republika była niegdyś kolonią hiszpańską, w kuchni dominikańskiej są obecne inspiracje pochodzące z kuchni hiszpańskiej. Można też wyczuć wpływy kuchni Czarnego Lądu, które pojawiły się pod koniec XV wieku, kiedy to zaczęto sprowadzać do pracy na plantacjach niewolników z Afryki. Nie można też zapominać o inspiracjach zaczerpniętych z tradycji kulinarnych Indian Taino – rdzennych mieszkańców republiki. Kuchnia z Dominikany zatem to fuzja smaków pochodzących z Hiszpanii, prekolumbijskich Karaibów i afrykańskich przepisów. Brzmi zachęcająco, prawda? Sprawdźmy więc, jakich specjałów tej części Wysp Karaibskich warto skosztować.

Do najpopularniejszych potraw Dominikany należy mangú. To puree z ugotowanych zielonych platanów (gatunku bananów), z dodatkiem oliwy, soli i cebuli, które podaje się z usmażonym na cebulce salami (w alternatywnej wersji: z awokado) oraz jajkiem ugotowanym na twardo. Mangú serwowane jest na śniadanie.

Powszechne w tym wyspiarskim kraju jest także spożywanie około południa dania zwanego La Bandera (czyli flaga). W swojej oryginalnej wersji potrawa składa się z białego ryżu, czerwonej fasoli i duszonego mięsa – z kurczaka lub wołowiny. Często podawana jest do niej sałatka lub smażone banany.

Innym sztandarowym daniem z tej karaibskiej wyspy, w którym składnikiem są również platany jest mofongo. Smażone i utarte banany z bulionem łączy się ze skwarkami i czosnkiem. W wersji tradycyjnej danie podaje się z kawałkami wieprzowiny, alternatywnie z innym rodzajem mięsa: kurczakiem czy wieprzowiną lub z krewetkami.

Goszcząc na Dominikanie warto skosztować też lokalnego dania: sancocho, rodzaju gęstej zupy na bulionie, na którą składa się kilka rodzajów mięsa oraz różnego typu warzywa.

Jako przekąskę w ciągu dnia polecane są np.: chlebek kokosowy, zmiażdżone i smażone kawałki platanów, będące alternatywą dla kromek chleba czy gotowane platany. Łatwa dostępność zakąsek – są oferowane przez przyuliczne stragany – oraz niska cena powodują, że należą one do ulubionych turystycznych przysmaków.

Jeśli chodzi o alkohol, Dominikana słynie oczywiście z rumu, który produkowany jest w kilkunastu rodzajach, “Barcelo”, “Brugal” i “Bermudez” należą do najbardziej znanych. Rum podaje się w wersji czystej lub w koktajlach, takich jak: Pina Colada, Cuba Libre, z lodem i plastrem cytryny.

Wielość atrakcji i różnorodność geograficzna Dominikany co roku przyciąga rzesze spragnionych słońca turystów, którzy korzystają z ofert biur podróży lub organizują podróż na własną rękę. Jeśli chcecie spędzić urlop na rajskiej części Karaibów, ale nie czujecie się na siłach, by organizować go samodzielnie, warto sprawdzić, co może Wam zaoferować internetowa wyszukiwarka wycieczek. Odciąży Was ona od najtrudniejszej, planistycznej części wakacji, dzięki czemu będziecie mogli skupić się na najważniejszym – wypoczynku na Dominikanie, w egzotycznym otoczeniu i wśród gościnnych i przyjaznych mieszkańców wyspy Hispaniola.