Odkryj wyjątkową Czarnogórę!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Czarnogóra, niewielki kraj na Bałkanach, przyciąga turystów dziewiczą przyrodą i coraz ciekawszą infrastrukturą turystyczną.

Poza dobrze znanym wybrzeżem, warto skierować uwagę na potencjał północy kraju, gdzie można zanurzyć się w dzikiej przyrodzie, odetchnąć od codziennego pędu i doświadczyć szczerej gościnności mieszkańców. Różnorodność oferty turystycznej, dogodne połączenia lotnicze, czy też opcja dojazdu na własną rękę, czynią Czarnogórę niezwykle atrakcyjnym i dostępnym miejscem wypoczynku. To kraj, który docenią zarówno turyści ceniący wygodę wypoczywania z biurami podróży, jak i osoby lub grupy przyjaciół i rodzin, podróżujące według własnych pomysłów i w swoim tempie.

Doświadczyć potęgi natury parków narodowych

Majestatyczne góry zajmują 60 procent powierzchni kraju. Są miejscem dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas oraz pragnących doświadczyć ciszy, spokoju i odosobnienia. W górzystej części kraju znajdują się cztery z pięciu parków narodowych: Durmitor, Lovćen, Prokletje i Biogradska Gora. Największy z nich to Durmitor z blisko 50 szczytami wyższymi niż 2000 m, 18 jeziorami polodowcowymi, krasowymi jaskiniami, a także siecią oznakowanych szlaków turystycznych o długości sięgającej 150 km. Spektakularnymi elementami krajobrazu w tym parku są kaniony rzeczne, w szczególności Tary o głębokości 1300 m. To najgłębszy kanion w Europie i jeden z najgłębszych na świecie, co sprawia, że rzeka Tara jest przepięknym i emocjonującym szlakiem raftingowym.

Poczuj się częścią górskiej rodziny

Turyści mają do wyboru szeroką ofertę noclegów m.in. kameralnych hoteli, kempingów, drewnianych domków na wzór tradycyjnych chat pasterskich (tzw. katuny) czy wiejskich gospodarstw. Te ostatnie, w połączeniu z zaprojektowanymi szlakami kulinarnymi, są unikalną okazją do oderwania się od szybkiego tempa życia, a przede wszystkim oferują niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju doświadczenie wyjątkowej gościnności mieszkańców. Możliwość poczucia się częścią górskiej rodziny, gdzie gospodarz dzieli się specjałami ze swojej spiżarni i domowa atmosfera, na długo zostają w pamięci podróżników.

Rozwój turystyki wiejskiej sprawia, że pojawia się coraz więcej dobrze przygotowanych na przyjęcie turystów gospodarstw ze zróżnicowaną i wyspecjalizowaną ofertą. Część rozwija się w kierunku niezależnych atrakcji, podczas gdy inne w zależności od lokalizacji uzupełniają rekreację nadmorską lub narciarską. To też świetna okazja do degustowania produktów lokalnych.

Wyjątkową atrakcją w Czarnogórze są górskie chatki tzw. katuny, których część w rejonie Bjelasicy, Komovi i Prokletije została wyposażona w panele słoneczne, a gospodarze przeszkoleni w zakresie świadczenia usług turystycznych i gastronomicznych. Działania mające na celu poprawę jakości oferty turystyki wiejskiej i ekologię sprawiły, że wiele gospodarstw domowych na północy otrzymało międzynarodowe certyfikaty ekologiczne „Travellife” czy „EU Ecolabel”.

Na białym szlaku

Zimowa odsłona Czarnogóry jest wciąż mało znana, dzięki temu niezatłoczona i tańsza od popularnych kierunków narciarskich. Do miana głównego centrum narciarskiego kraju aspirują okolice miasta Kolašin w paśmie górskim Bjelasica z nowoczesnymi, połączonymi ośrodkami narciarskimi Kolasin 1450 Ski Resort i Kolašin 1600 Ski Centre z łączną liczbą ponad 45 km tras. Region cały czas się rozwija, budowane są nowe hotele i szlaki narciarskie.

Ku wybrzeżu

Piąty park narodowy Czarnogóry to Jezioro Szkoderskie, największy na Bałkanach akwen śródlądowy i jeden z największych rezerwatów ptaków wodno-błotnych w Europie. Żyje w nim prawie 280 gatunków, to też ostatnie miejsce w Europie, gdzie naturalnie żyją pelikany, które można obserwować podczas zorganizowanych rejsów.

Po odpoczynku w rezerwatach przyrody na turystów czeka bogactwo nadmorskich miast. W basenie Morza Śródziemnego jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kotor z labiryntem krętych uliczek i placów okolonych kamiennymi murami. Niepodważalnym atutem Kotoru jest jego spektakularne położenie nad przypominającą fiord Zatoką Kotorską. Można ją podziwiać z serpentynowej drogi biegnącej po stromym zboczu 1000 m w dół lub z kolejki gondolowej Kotor Cable Car. Ta druga opcja pozwala oglądać panoramę okolicy, a więc turkusowe wody Zatoki Kotorskiej i „kamienne morze” Lovćen, z zupełnie nowej perspektywy. Kolejka w 11 minut trasą o długości 3,9 km zawozi turystów na szczyt Kuk, który znajduje się w samym sercu Parku Narodowego Lovćen. Dolna stacja kolejki zlokalizowana jest we wsi Dub, około 8 kilometrów od historycznego centrum Kotoru.

Nadmorskie miasta i porty

Zwiedzając czarnogórskie wybrzeże, warto rozważyć rejs statkiem lub, jeśli posiadamy uprawnienia, wyczarterować jacht wybierając mariny Herceg Novi, Porto Novi, Porto Montenegro, Kotor, Budva, Bar czy Ulcinj. Czarnogórska linia brzegowa wzdłuż Adriatyku ma niemal 300 km, a podróżowanie wodnymi szlakami pozwala podziwiać imponujące widoki gór w pełnej krasie, odwiedzić wyspy czy zatrzymać się w miasteczkach portowych. Z kolei na zwolenników wypoczynku na plażach, czekają te najpiękniejsze, Velika plaza, Petrovac, Ada Bojana czy Jaz.

Czarnogóra, dzięki przyrodniczej różnorodności i sprzyjającemu klimatowi z 240 słonecznymi dniami w roku, jest krajem, do którego warto podróżować o każdej porze roku. Jej niezadeptana i wciąż jeszcze dzika przyroda pozwala wtopić się w nią i czerpać to, co najlepsze.


Pomocne w planowaniu podróży

Zespół Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry opracował w kilku językach praktyczną stronę, która pozwala zaplanować szczegółowy pobyt zgodnie
z określanymi w poszczególnych etapach preferencjami.
www.montenegro.travel


Zrównoważone podejście

Czarnogóra reprezentuje zrównoważone i zorientowane na środowisko podejście do rozwoju turystyki. Troska o zasoby naturalne, zachowanie autentyczności każdego zakątka, a zarazem szacunek do społeczności lokalnych sprawia, że z sukcesem rozwijane są jakościowe inicjatywy wspierające różnorodność oferty, przy jednoczesnym zachowaniu przyrodniczych zasobów i wsparciu mieszkańców.