Orawa. Odwiedzamy Tatry Zachodnie i Małą Fatrę

Region Orawa to doskonałe miejsce dla miłośników zimowego szaleństwa. Jakie są trzy główne argumenty przemawiające za tym kierunkiem? Po pierwsze kurorty narciarskie na Orawie są oddalone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od przejścia granicznego w Chyżnem czy Chochołowie. Po drugie nie ma tu takiego tłoku jak w polskich ośrodkach, po trzecie wreszcie ceny nart i skipassów są takie same jak w Polsce. 

Aleksander Grzybowski

Pierwszym ośrodkiem narciarskim w paśmie górskim Mała Fatra, jaki możemy polecić, jest „Kubinska Hola”,  znajdująca się ok. godziny drogi od polskiej granicy. Jest to największy ośrodek narciarski na Orawie, dysponujący 14 km niebieskich, czerwonych oraz czarnych tras. Stoki są otwarte między 08:30 a 15:30 na jazdę dzienną oraz 17:00 – 20:30 na jazdę wieczorną.

Kubinska Hola

Na stokach znajdują się małe przytulne karczmy, serwujące lokalne słowackie jedzenie. Ze szczytu góry na wysokości 1396 m.n.p.m. przy ładnej pogodzie rozciąga się przepiękny widok na Wysokie oraz Niskie Tatry jednocześnie. Na miejscu znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego „NAJSPORT”, dysponująca najnowszymi modelami nart oraz desek. Do dyspozycji użytkowników są liczne parkingi. 250 m. od pierwszej stacji krzesełek znajduje się Hotel Green. Hotel dysponuje strefą wellness oraz narciarnią i stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć korzystać z nart zaraz po śniadaniu, bez zbędnych dojazdów.

Fot. MH-Photo

Jeśli ktoś chce zrobić sobie przerwę od nart i zobaczyć więcej atrakcji Orawy, proponujemy wycieczkę na oddalony 12 km od Kubinskiej Zamek Orawski w miejscowości Orawskie Podzamcze. Wznoszące się na skale 112 metrów nad poziomem rzeki zamczysko z pewnością wzbudzi zachwyt u miłośników historii. Dzieje zamku sięgają XIII wieku, a sama budowla składa się z trzech średniowieczno-renesansowych kompleksów. Po zeskanowaniu kodu QR widniejącego przed wejściem do budowli pobrać można polskojęzyczny przewodnik audio. Zamkiem od prawie 100 lat interesują się również filmowcy. Nakręcono tu kilka bajek, serial przygodowy, a nawet horror.

Rohacze

Kolejnym ciekawym i jednocześnie najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim na Orawie (1030 – 1500 m.n.p.m.) są znajdujące się w Dolinie Spalonej– Rohacze. Ośrodek dysponuje prawie 5 km tras, 2 wyciągami krzesełkowymi (w tym podgrzewanymi kanapami) oraz 3 orczykami. Na dole znajduje się dobrze zorganizowane zaplecze gastronomiczne oraz wypożyczalnia nart.

Miłośnicy biegówek również znajdą tutaj coś dla siebie, gdyż ośrodek dysponuje 8 km tras biegowych. Mile widziani są również amatorzy skitouringu oraz skialpinizmu w każdym wieku. Znajdujące się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego – Rohacze gwarantują doskonałe warunki śniegowe od grudnia do kwietnia.

Karczma w Rohaczach

Oravsky Haj Garden

Ciekawym rozwiązaniem noclegowym na Orawie jest hotel Oravsky Haj Garden Hotel & Resort. Ośrodek składa się z 6 rustykalnych budynków otoczonych dużym ogrodem. Na obszarze 5 hektarów znajduje się stajnia, spa, sauny oraz baseny. Zimą doskonałym pomysłem jest przejażdżka saniami zaprzężonymi w konie lub sama jazda konna w śniegu. Latem można również wypożyczyć rowery. Najbliższy stok narciarski (Brezovica) oddalony jest 5 min. jazdy samochodem. Na terenie obiektu zbudowano również podziemną winiarnię, w której zdegustować można wiele lokalnych win w tym słynny słowacki Tokaj.

Orawa słynie z wielu małych stoków narciarskich, lokalnych małych hoteli oraz przepiękniej natury. Oprócz Orawskiego Zamku znajdziemy tutaj wiele zabytkowych renesansowych oraz barokowych dworków. Latem udostępniona do zwiedzania jest również jaskinia Brestovska. Ten najbardziej na północ wysunięty region Słowacji jest również bogaty w Aquaparki oraz różnego rodzaju Sauny i Spa.

Po więcej informacji zapraszamy na strony internetowe:

www.visitorava.sk
www.najsport.sk
www.kubinska.sk/pl/