Portugalia. Perła nad Atlantykiem

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wybierając się na wakacje do Portugalii warto przygotować sobie listę ciekawych miejsc do odwiedzenia w tym kraju. A  jest ich naprawdę sporo.

Portugalia to stosunkowo niewielki, ale niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym kraj. Znajdziesz tu wszystko, co potrzebne do spędzenia niezapomnianych wakacji czy krótkiego urlopu – pełne uroku miasta i miasteczka, wiekowe zabytki, piękne góry, rajskie wyspy, wspaniałe plaże, niesamowite widoki, niepowtarzalną przyrodę i pyszną, tradycyjną kuchnię. Przedstawiamy 10 miejsc, do których trzeba zajrzeć, odwiedzając Portugalią.

1. Lizbona

Lizbona to niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miast w całej Europie, o ile nie na świecie. Stolica Portugalii ma do zaoferowania tyle atrakcji, że kilka dni pobytu to za mało, aby je wszystkie dokładnie zobaczyć. Ogromna metropolia pamięta czasy rzymskie, których ślady można odnaleźć na jej terenie. Najwięcej zabytkowych obiektów, restauracji, barów i klubów czeka na turystów w dzielnicach Alfama, Baixa i Belem. Na ich obszarze znajdują się takie atrakcje jak Zamek św. Jerzego, Katedra Sé, a także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Klasztor Hieronimitów oraz spoglądająca na ocean budowla Torre de Belém.

2. Porto

Drugie po Lizbonie miasto w Portugalii pod względem liczby mieszkańców jest równie interesujące turystycznie. Szczególnie ciekawa jest dzielnica Ribeira, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO i która urzeka swoim klimatem. Symbolem miasta jest żelazny most Ponte Dom Luis I, prowadzący właśnie do dzielnicy Ribeira. Przechadzając się wąskimi uliczkami starego Porto, wielokrotnie usłyszysz charakterystyczną dla całej Portugalii muzykę fado, która wpisała się w tutejszą tradycję i stanowi nieodłączny element kultury iberyjskiego kraju.

3. Madera

Madera to górzysta wyspa pochodzenia wulkanicznego, porośnięta lasem wawrzynowym, która każdego roku przyciąga turystów z całego świata. Niezwykłą przyrodę tego miejsca można podziwiać w chronionym parku naturalnym oraz trzech ogrodach botanicznych. Warto też zajrzeć do stolicy wyspy – miasta Funchal. Największe atuty Madery to jednak przede wszystkim niepowtarzalne widoki, majestatyczne góry i cudowna natura. Nawet nocą wciąż można podziwiać fantastyczne widoki, które widoczne są z wielu hotelowych okien. Wybór hotelu z najpiękniejszymi widokami warto poczynić jeszcze przed rozpoczęciem podróży, przydatne więc mogą okazać się popularne strony umożliwiające rezerwację hotelu przez Internet – klik.

4. Azory

Podobnie jak Madera, Azory są portugalskim archipelagiem wysp leżących na Oceanie Atlantyckim. To popularny kierunek wakacyjny zarówno dla Portugalczyków, jak i Europejczyków z wielu innych krajów. Tak jak Madera, Azory przyciągają jedyną w swoim rodzaju przyrodą – rajskie plaże, urokliwe jeziora, cudowne krajobrazy, gorące źródła i winnice to tylko niektóre atrakcje czekające tutaj na turystów.

5. Sintra

Sintra to kolejne duże miasto, które oczarowuje klimatem i zabytkami. Już samo położenie pośród gór Serra de Sintra wzbudza prawdziwy zachwyt. Zatrzymaj się w Pałacu Narodowym, naciesz wzrok widokiem niepowtarzalnej perełki architektonicznej w postaci rezydencji Quinta da Regaleira i przyległych do niej ogrodów, spędź kilka godzin w Pałacu Pena i Zamku Maurów, a przekonasz się, że Sintra wcale nie ustępuje Lizbonie czy Porto pod względem atrakcyjności turystycznej.

6. Sesimbra

Sesimbra to popularny, nadmorski kurort, w którym wielu Portugalczyków spędza wakacje. Miasto spogląda z góry na Ocean Atlantycki, a głównym punktem jest zamek Maurów. Osobom lubiącym aktywny wypoczynek warto polecić trekking w leżących nieopodal górach Serra da Arrábida, a miłośnicy zabawy będą zadowoleni z intensywnego, nocnego życia w Sesimbrze.

7. Alto Douro

W dolinie Alto Douro od ok. 2000 lat uprawia i produkuje się słynne portugalskie wino. Cudowne krajobrazy winiarni zlokalizowanych na łagodnie opadających wzniesieniach robią wprost piorunujące wrażenie, a wizyta w okolicznych piwnicach, gdzie składuje się trunek, pozwala na bliższe poznanie procesu produkcyjnego wina. Właśnie stąd, z Alto Douro pochodzi popularne na całym świecie wino „Porto”.

8. Klasztor w Batalha

Potężny i jednocześnie pełen dostojeństwa klasztor w Batalha to kolejne miejsce, którego nie można przeoczyć podczas wizyty w Portugalii. Pełen przepychu i jednocześnie kipiący duchowością kompleks budowli sakralnych stanowi najlepszy przykład gotyckiego kunsztu portugalskich architektów. Nic dziwnego, że klasztor w Batalha już w 1983 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

9. Algarve

Symbolem nie tylko Algarve, ale i całej Portugalii są majestatyczne klify, które mocno wrastają w wody Oceanu Atlantyckiego. Największą popularnością cieszy się Przylądek św. Wincentego, który jest najbardziej wysuniętym na południowy zachód miejscem w Europie. Turystów przyciągają tu również czyste, piaszczyste plaże ciągnące się przez ok. 200 km, które wraz z wysokimi klifami tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz krainy na styku południowo-zachodniej Europy i Afryki Północnej.

10. Guimarães

Lizbona, Porto, Sintra – jak najbardziej, trzeba te miasta odwiedzić, wizytując Portugalię, ale nie można pominąć Guimarães. Pełno tu historycznych zabytków świadczących o kluczowym znaczeniu tej miejscowości dla kraju. W trakcie wycieczki obowiązkowo należy przespacerować się przez zabytkowe centrum, zwiedzić Pałac Książęcy i wjechać miejską kolejką linową na szczyt Penha.