Samochodem za granicę. Sprawdź, o co musisz zadbać przed podróżą

Autor tekstu: , Data publikacji:

W trakcie podróży samochodem za granicę, której organizacja sama w sobie często bywa stresująca, warto unikać dodatkowych kłopotliwych sytuacji. Jeżeli więc planujesz wyprawę autem po innych krajach, sprawdź stan swojego pojazdu przed wyjazdem i zadbaj o bezpieczeństwo w trasie, wybierając ubezpieczenie drogowe z szerokim pakietem świadczeń. Przekonaj się, ile możesz dzięki niemu zyskać.

Bez względu na to, czy przygotowujesz kilkudniowy wypad, czy też chcesz przemierzać autem odległe zakątki Europy, zarówno Twój samochód, jak i Ty musicie być w jak najlepszej kondycji. Przedstawiamy 4 elementy, które koniecznie powinieneś zweryfikować przed każdym wyjazdem samochodem za granicę.

Samochód w dobrej formie – czyli zadbaj o przegląd stanu technicznego auta

Przed rozpoczęciem podróży koniecznie upewnij się, że Twoje auto jest sprawne i gotowe do jazdy. Nie zostawaj tego na ostatnią chwilę, ponieważ może się okazać, że przegląd ujawni konieczność napraw, i trzeba będzie oddać samochód do mechanika na kilka dni. Z zasady powinno się przeprowadzać przegląd techniczny samochodu dwa razy w roku – najlepiej przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego oraz przed sezonem wiosenno-letnim. Oprócz ważności przeglądu technicznego powinieneś sprawdzić przed podróżą za granicę:

 • opony – ciśnienie w ogumieniu i głębokość bieżnika,
 • poziom oleju silnikowego i filtr,
 • sprawność układu hamulcowego i amortyzatorów,
 • działanie świateł (zabierz ze sobą zapasowe żarówki i bezpieczniki),
 • datę ważności gaśnicy,
 • sprawność klimatyzacji i poziom czynnika chłodzącego,
 • wyposażenie apteczki – wymogi dotyczące jej zawartości są różne w rozmaitych krajach.

Pamiętaj również o tym, że oprócz trójkąta ostrzegawczego powinieneś mieć w samochodzie kamizelkę odblaskową, zapasowe kluczyki oraz dokumenty. Na wszelki wypadek zrób ksero prawa jazdy, paszportu i dowodu osobistego.

Ubezpieczenie OC za granicą – obowiązkowa podstawa

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC, które wykupisz w Polsce, jest ważne również we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Natomiast jeżeli planujesz podróż samochodem do:

 • Albanii,
 • Bośni i Hercegowiny,
 • Czarnogóry,
 • Macedonii,
 • Maroka,
 • Mołdawii,
 • na Białoruś lub Ukrainę,

musisz wyrobić sobie tzw. Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Potwierdza on, że masz ważne ubezpieczenie OC. Brak polisy OC może oznaczać przykre konsekwencje w postaci mandatu podczas kontroli drogowej. Pamiętaj, że grzywnę nałożoną przez zagraniczną policję trzeba regulować od razu gotówką. W przeciwnym przypadku trzeba liczyć się nawet z zarekwirowaniem samochodu lub innych przedmiotów stanowiących zabezpieczenie płatności – chociażby aparatu fotograficznego.

Ubezpieczenie assistance samochodu – chroń siebie i swoje auto za granicą

O ile obowiązkowe ubezpieczenie OC pozwala na zwrot wydatków na pokrycie szkód w przypadku kolizji, o tyle nie ochroni Cię już przed skutkami awarii pojazdu w trasie. Żeby oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i wydatków i bez problemu kontynuować podróż (nie tylko w wakacje), warto wykupić assistance samochodowy.

Dzięki pakietowi assistance zyskujesz pewność, że otrzymasz pomoc ze strony ubezpieczyciela, gdziekolwiek się znajdujesz – na autostradzie, w środku miasta czy na leśnej drodze. Uszkodzona opona za granicą? Jeden telefon i nie musisz martwić się jej wymianą. Awaria auta? Ubezpieczyciel przyśle specjalistę, który na miejscu zdarzenia usprawni pojazd, jeśli nie jest to możliwe – odholuje uszkodzony samochód lub zarezerwuje nocleg w hotelu (maks. 3 doby). Wszystko w ramach pomocy na drodze – assistance samochodowego – przez całą dobę, gdziekolwiek będziesz.

Dobry zwyczaj za granicą – poznaj przepisy drogowe

I nie chodzi wyłącznie o lokalne zwyczaje i kulturę. Posiadając ubezpieczenie assistance w czasie podróży zagranicznej, możesz również skorzystać z pomocy prawnika podczas kontaktu z miejscowymi organami władzy. W ramach Infolinii Prawnej Centrum Alarmowe zapewnia informację prawną dotyczącą powszechnie obowiązujących przepisów prawa. Konsultanci telefoniczni są do Twojej dyspozycji w dni robocze w godzinach 9.00–17.00.

Lepiej jednak mieć podwójne zabezpieczenie pozwalające uniknąć stresujących sytuacji. W związku z tym przed wyjazdem zapoznaj się z przepisami, jakie obowiązują w docelowym kraju. Czy wiesz, jaka jest dozwolona prędkość tam, gdzie jedziesz? Przekroczenie jej nawet o kilka kilometrów może być bolesne dla Twojego portfela. Przykład? W Szwajcarii przekroczenie 80 km/h grozi mandatem w wysokości nawet 1000 franków – to około 4 tys. zł.

Prosta droga do wymarzonych wakacji za granicą – ubezpieczenie samochodu

Jaki jest sposób na niezapomniany urlop? Każdy ma własny przepis. Najważniejsze w czasie podróży zagranicznej są pełen bak i spokojna głowa. Paliwo musisz zorganizować sam, natomiast o Twoje auto zadba sprawdzony ubezpieczyciel taki jak Europ Assistance.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji