Sezon narciarski w Południowym Tyrolu otwarty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Po ponad półtorarocznej przerwie miłośnicy sportów zimowych w końcu mogą wrócić na południowotyrolskie stoki i poczuć mroźne powietrze na policzkach, szusując w pięknych okolicznościach przyrody włoskich Dolomitów. W ostatni weekend listopada ruszy część ośrodków narciarskich w Południowym Tyrol, tydzień później reszta, lecz dwa alpejskie lodowce Sulden oraz Maso Corto działają już teraz. Mnóstwo atrakcji zaplanowanych na cały sezon zadowoli nie tylko narciarzyi pozwoli w pełni doświadczyć uroków zimowego wypoczynku na północy Włoch.

Narciarze, smakosze i rodziny z dziećmi – Południowy Tyrol swoją ofertą zauroczy
i zadowoli każdego. Wystarczy wyobrazić sobie 300 słonecznych dni w roku, świetnie przygotowane stoki z gwarancją śniegu oraz spektakularną panoramę gór. A to wszystko skropione wyśmienitą alpejsko-śródziemnomorską kuchnią, świetnie wyposażonymi schroniskami, włoską serdecznością i wielojęzycznością miejscowej ludności – przepis na niezapomniany urlop. Na fanów sportów zimowych czeka 26 ośrodków narciarskich oraz łącznie 1160 km stoków narciarskich, 60 km doskonale przygotowanych zimowych szlaków pieszych, 50 km oznakowanych tras do wędrówek na rakietach śnieżnych oraz 80 km słonecznych tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Tegoroczny sezon zimowy zapowiada się niezwykle fascynujący i wyjątkowo długi. Już w sobotę 27 listopada otwartą zostaną stoki w głównych ośrodkach narciarskich w Południowym Tyrolu: 3 Zinnen Dolomity, Kronplatz, Obereggen i Carezza. Pozostałe resorty, w tym flagowe Alta Badia i Val Gardena, ruszą w pierwszy weekend grudnia. Jednak już teraz działają dwa alpejskie lodowce: Maso Corto w dolinie Schnalstal / Val Senales oraz Sulden/Solda w regionie Ortler Skiarena. Zatem czas odkurzyć narty, deski i gogle narciarskie i zacząć szykować się na stok.

Ze względu na epidemię Covid-19 i troski o bezpieczeństwo, wprowadzono listę zasad i obostrzeń, zarówno dla turystów, jak i lokalnych hoteli, restauracji czy infrastruktur narciarskich. Poniższe zasady obowiązują w całym Południowym Tyrolu i są uzupełnieniem podstawowych zaleceń: regularnego mycia i dezynfekcji rąk, zachowania dystansu, noszenia maski zakrywającej usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub w sytuacji, gdy na zewnątrz nie ma możliwości utrzymania dystansu 1 metra.

Zasady korzystania z obiektów zamkniętych:

Możliwość wejścia korzystania z obiektów wyłącznie z certyfikatem Covid UE, czyli tzw. green passem (osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub z negatywnym testem). Dotyczy to m.in. lokali gastronomicznych, stref wellness/basenów w hotelach, muzeów, transportu publicznego. Zasada ta nie obowiązuje dzieci poniżej 12. r.ż.
obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych lub FFP2, rekomendacja zakupu skipassów online, aby uniknąć tłumów przy kasach, obsługa ośrodków zadba o utrzymywanie zalecanej odległości 1 metra między użytkownikami, zapewnienie dozowników ze środkami dezynfekującymi w łazienkach i pomieszczeniach wspólnych, codzienną dezynfekcję miejsc kontaktu i wszystkich pomieszczeń publicznych, w pomieszczeniach wspólnych i zamkniętych, takich jak kolejki linowe lub podobne.

Zasady korzystania z transportu narciarskiego:

Korzystanie z wyciągów narciarskich jest możliwe z wyłącznie z tzw. green passem. Zasada ta nie obowiązuje dzieci poniżej 12. roku życia.
gondole: przepustowość zmniejszona do 80%. Okna powinny być cały czas otwarte. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
kolejki linowe: przepustowość zmniejszona do 80%. Okna powinny być otwarte przez cały czas. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
wyciągi krzesełkowe: 100% przepustowości dozwolone przy korzystaniu z wyciągu z zamykaną osłoną, w przeciwnym razie tylko 80%. Obowiązek noszenia maseczki chirurgicznej lub FFP2.
Zakaz wstępu dla osób z symptomami covid-19 i gorączką

Wydarzenia i nowości w ośrodkach turystycznych na sezon 2021/2022

W tym roku ponownie zostaną otwarte jarmarki świąteczne – będzie ich aż 15 rozsianych po miastach i miasteczkach w Południowym Tyrolu m.in. w Bolzano (największy we Włoszech!), Merano, Brixen, Bruneck czy Vipiteno. Znów będzie można poczuć ten niezwykły, mroźny a zarazem ciepły, klimat Świąt, spróbować regionalnych specjałów, kupić rękodzieła czy rozgrzać się grzanym winem. Będą działać od 26 listopada do 6 stycznia i będą dostępne wyłącznie dla osób posiadających tzw. green pass (sprawdzany na wejściu) i noszących maski.

Nowa inwestycja w najbardziej popularnym wśród Polaków południowotyrolskim ośrodku Kronplatz jest dowodem na to, że jest to jeden z najnowocześniejszych resortów narciarskich w Europie. Odnowiona wersja gondoli „Olang 1+2”, dowożąca narciarzy z dolnych stacji na szczyt góry, porusza się z prędkością 6,5 m. na sekundę i w ciągu godziny będzie w stanie przewieźć aż 3900 osób. Jest to nie tylko najszybszy i najbardziej innowacyjny, ale także jeden z najwygodniejszych wyciągów, jednocześnie przyciągający uwagę swoim futurystycznym wyglądem.

W ośrodku Carezza także pojawiło się nowe połączenie gondolowe, będące jednym z największych przedsięwzięć architektonicznych w Południowym Tyrolu. Nowa 10-osobowa gondola „King Laurin” jest przedłużeniem wyciągu krzesełkowego Tschein na Moser Alm, dając piesze połączenie z jeziorem Lago di Carezza. Umożliwi to komfortowe pokonanie 560 metrów wzwyż w zaledwie 6,5 minuty, docierając bezpośrednio do klifów legendarnego masywu „Rosengarten” i Kölner Hütte, na wysokości 2337 m. n.p.m. Ponadto w Carezzy 15. stycznia zostanie uruchomione nowe połączenie linowe, które połączy dolinę Tiers z położoną ponad 600 m wyżej górną stacją. Jest to doskonałe rozwiązanie dla turystów, chcących przejść się po płaskowyżu znajdującym się pod „Rosengarten”. W myśl zrównoważonego rozwoju, pozwoli to na zwiedzanie nie tylko za pomocą samochodu!

Z kolei narciarze odwiedzający ośrodek 3 Zinnen Dolomity będą mogli korzystać z odnowionego połączenia „Helmjet Sexten”, czyli 10-osobowej gondoli która zastąpi kolejkę linową „Monte Elmo Sesto”, służącą ośrodkowi od 1981 roku.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło – nie tylko powstały nowe wyciągi, lecz także ponad dwukrotnie zwiększyła się ilość kilometrów tras. Obecnie narciarze mają dostęp do 115 km stoków. Wyjątkowość nowej infrastruktury potęguje fakt, że stacja na szczycie jest „niewidzialna” – widać jedynie bramy wejścia. Pozostałe elementy architektoniczne są niewidoczne dla oka i wtopione w górę, dając wrażenie, że wchodzi się do jaskini.

Odwiedzający Południowy Tyrol w okresie przedświątecznym będą mieli szansę obejrzeć długo wyczekiwane zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. Obędą się one w Val Gardenie 17 i 18 grudnia 2021 na stoku Saslong, zaś kolejne zawody będą miały miejsce w następnych dniach w Alta Badia (19-20.12.21) na stoku Gran Risa. Ze względu na pandemię liczba widzów na mecie będzie ograniczona, jednak sam duch sportu z pewnością będzie udzielać się również poza ośrodkiem!

Alta Badia słynie z zamiłowania do dobrego smaku, dlatego w sercu południowotyrolskich Dolomitów przez cały sezon zimowy towarzyszyć narciarzom będą wyjątkowe wydarzenia kulinarne na stokach ośrodka – a to wszystko w ramach inicjatywy A taste for skiing. Zakłada ona, że każdy z ośmiu szefów kuchni wyróżnionych gwiazdkami Michelin we Włoszech zostanie przydzielony do jednej z górskich chat na stokach ośrodka, tworząc danie, który będzie oferowany narciarzom przez cały sezon zimowy.

Jednym z wydarzeń jest „Wine Ski Safari”, będące całodniową degustacją najlepszych win Południowego Tyrolu wystawionych w chatach na stokach. Impreza odbędzie się 20 marca 2022 r., Bilety, obejmujące degustację wszystkich win, można nabyć w jednym z czterech uczestniczących w imprezie schronisk, w cenie 30 euro.
Muzycznych wrażeń można szukać w Seiser Alm, gdzie 16-20 marca 2022 odbędzie się 15. edycja wydarzenia „Swing on Snow”, kiedy to okoliczne Dolomity wypełnią nuty jazzowe, soulowe czy klasyczne w wykonaniu artystów z różnych krajów.

Warto też wspomnieć o promocji Free Skipass Weeks na otwarcie sezonu w dolinie Arhntal – w grudniu (4-23.12) narciarze, nocujący w biorących w akcji udział hotelach i pensjonatach, będą mogli jeździć za darmo na stokach z tamtejszych ośrodków Klausberg i Speikboden.

Od kiedy czynne ośrodki?

Sulden – 23 października 2021
Maso Corto – 17 września 2021
3 Zinnen – 27 listopada 2021
Obereggen – 26 listopada 2021
Kronplatz – 27 listopada 2021
Carezza – 27 listopada 2021
Alta Badia – 4 grudnia 2021
Seiser Alm – 4 grudnia 2021
Val Gardena – 4 grudnia 2021
Meran 2000 – 4 grudnia 2021
Plose  – 4 grudnia 2021
Speikboden – 5 grudnia 2021